Genel 23 MART 2010 / 14:00

Google Çin'e meydan okudu

Battı balık yan gider diyen Google Çin'de sansürü kaldırdı, siteyi Hong Kong'a taşıdı.

Battı balık yan gider diyen Google Çin'de sansürü kaldırdı, siteyi Hong Kong'a taşıdı.


Geçtiğimiz aylarda Google Çin operasyonuna yönelik olarak gerçekleştirilen siber saldırıların ardından Google ve Çin arasında tırmanan gerginlik sonunda alev aldı. Bugünlerde Çin'den çekilme konusunda son kararını vermesi beklenen Google, operasyonlarını Hong Kong'a taşıdığını ilan etti ve Çin tarafından dayatılan sansürleri kaldırarak google.cn sitesini google.com.hk sitesine yönlendirdi. Google, bu adres üzerinden sansürsüz olarak Çince arama hizmeti verecek. Şirketin satış ve Ar-Ge operasyonları ise Çin'de kalmaya devam edecek.

Google Çin'in uyguladığı sansürlere değinerek, "Çin'de bulunan kullanıcılarımız dahil, hizmetlerimize dünyanın her yerinden olabildiğince fazla insanın ulaşmasını isteriz. Ancak Çin hükümeti yapılan görüşmeler sırasında otosansürün yasal bir zorunluluk olduğu konusunda ısrar etti. Biz Google.com.hk üzerinden sansürsüz arama sağlama yaklaşımına çok inanıyoruz ve bunun iyi bir çözüm olacağını düşünüyoruz. Tamamen yasal olan bu hizmetin Çin'deki insanların bilgiye erişimini artıracaktır" açıklamasında bulundu.

Olayların başlangıcı, geçtiğimiz ay Google'a yönelik olarak gerçekleştirilen siber saldırılara uzanıyor. Internet Explorer 6'nın da başını yiyen vaka sırasında Google bu saldırıların Çinli yetkililer tarafından gerçekleştirildiğini iddia etmiş, yetkililerse bu iddiaları yalanlamıştı. Google uzun zamandır Çin'le arama sonuçlarının devlet eliyle sansürlenmesi konusunda sıkıntı yaşıyordu.