Genel 08 ARALIK 2010 / 10:06

Google 'Caps Lock' tuşunu kaldırıyor

Şirkete göre, BÜYÜK HARFLERLE yazılan yorumların kalitesi düşüyor.

Şirkete göre, BÜYÜK HARFLERLE yazılan yorumların kalitesi düşüyor.


Google, Chrome işletim sistemli Acer ve Samsung dizüstü bilgisayarların önümüzdeki yılın ilk yarısına kadar piyasaya sürüleceğini açıkladı. Ancak açıklama bununla sınırlı kalmadı. Biraz Steve Jobsvari bir hareketle önemli bir değişikliğe giderek ‘Caps Lock' tuşunu kaldırılacağı duyuruldu.

Google'ın markalandırmadığı ve işletim sistemini denemek üzere ürettiği ‘Cr-48 kod' adlı bilgisayarda da ‘Caps Lock' tuşu bulunmadığını belirtelim. Peki, Google neden böyle bir yeniliğe gidiyor?

Google'a göre, eğer yorumlardaki harflerin tamamı büyük harflerle yazılmazsa kalite artacak. Dev şirketin bu fikre nereden kapıldığı bilinmiyor. Belki gelen yorumlar üzerinde oluşturulan istatistiklerden böyle bir sonuç çıkabilir ancak tek sorumlunun büyük harfler olduğunu düşünmemek gerekir.

"TAMAMEN BÜYÜK HARFLE YAZILMASI GEREKEN CÜMLELER İÇİN NEDEN ZORLANALIM Kİ?" gibi bir soru büyük harflerle yazıldığı için kalitede düşüş olmaz. Tabii büyük harfler kullanıldığında "bağırıyormuşuz" gibi bir anlam da çıkıyor.

Biraz daha internet kültürünün nereye, nasıl ulaştığını görebilmeyi denemek düşen kalitenin sadece büyük harflerden kaynaklanmadığını gösterebilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun