Genel 19 EKİM 2010 / 10:14

Google artık Türkçe anlıyor

Voice Search özelliğiyle artık aramaları Türkçe kelimelerle sese dökerek yapabiliyoruz.

Voice Search özelliğiyle artık aramaları Türkçe kelimelerle sese dökerek yapabiliyoruz.


Kullanıcılara aramak istedikleri kelimeleri söyleyerek internette arama imkanı tanıyan Google Voice Search artık Türkçe olarak kullanılabilecek. iPhone ya da Android tabanlı telefonlarda kullanılabilen uygulamayı ücretsiz olarak sahip olunabiliyor.

Voice Search kullanmak için iPhone'u kulağınıza götürüp ya da hoparlör simgesine tıklayarak aramak istediğiniz kelimeleri söylemek yeterli oluyor.

Voice Search, öncelikle İngilizce, Çin Mandarini ve Japonca daha sonra ise Korece, Taiwan Mandarini, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Çekçe, Lehçe, İspanyolca ve Türkçe için geliştirildi. Türkçe, Google'ın öncelikli olarak tercih ettiği 15 dil arasında yer alıyor.

Sistem nasıl çalışıyor?

Söylediğiniz kelimeler Google'ın bulut bilişimdeki sunucularına aktarılıyor. Burada sesler metinlere dönüştürülerek arama motoruna aktarılıyor. Sonrasında bildiğimiz arama gerçekleşiyor.

Voice Search'ün altyapısındaysa kelimelerin tanımlanması yatıyor. Türkçe kelimeler uzun süren çalışma sonucunda sisteme tanıtılmış. Bunun yanında her kelime aratıldığında sistem kendini geliştirerek yeni kelimeler ekliyor. Bu sayede gün geçtikçe Voice Search kolaylaşıyor.

Hangi telefonlarda kullanılabiliyor?

Öncelikle iPhone ve Android telefonlarda kullanılabiliyor. Bunun yanında Symbian için henüz bir bilgi verilmedi. Bu arada Android 2.1 kullanıcıları uygulamayı indirmek zorunda kalırken, Android 2.2 (Froyo) işletim sisteminde uygulama hazır olarak geliyor.

iPhone'a uygulamayı indirmek için AppStore'da "Google Mobile App" aratılması ya da http://goo.gl/8hgR adresini ziyaret etmek yeterli olacak.

Uygulamada başka dilde arama yapılabilmesi için o dil seçeneklerinin seçilmesi gerekiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun