Genel 20 TEMMUZ 2010 / 07:16

Google arama sonuçları zenginleşecek

Google’ın MetaWeb’i satın almasıyla aramalarda asıl istenen sonuca ulaşmak kolaylaşacak.

Google’ın MetaWeb’i satın almasıyla aramalarda asıl istenen sonuca ulaşmak kolaylaşacak.


Google’ın MetaWeb isimli şirketi satın almasıyla arama motorunda bazı önemli yenilikler gerçekleşecek. San Francisco tabanlı şirket MetaWeb, 12 milyondan fazla konuda sonuç barındıran Freebase isimli içerik sistemi ile Google’ın işini kolaylaştıracak.

Google’ın arama motoru algoritmalarını geliştirecek olan yeni sistem ücretsiz kullanılacak. Aramalarda kullanıcıların karmaşık sorgulamalarına daha ayrıntılı ve anlamlı bilgiler sunacak olan Freebase, coğrafi lokasyon bilgisi, şirketler hakkında ayrıntılar, TV şovlarının verileri, film bilgileri gibi eğlence içerikleri için kapsamlı, aranabilir bir veritabanı sunuyor.

MetaWeb’in Freebase sistemi kullanıcıların aradığı asıl şey üzerine yoğunlaşarak Google’ın arama sonuçlarında karmaşık sorguların kolaylıkla cevaplamasını sağlayacak. Yani karmaşık aramalara doğru sonuçlar verilirken bilgiye ulaşmak daha da kolaylaşacak.

Arama motoru pazarında son zamanlarda rekabetin artmasına bağlı olarak böyle bir girişimde bulununa Google, ABD’de yüzde 62’lik bir payla pazarda liderliğini sürdürüyor.