Genel 07 EYLÜL 2009 / 12:47

Google açılış sayfasının patentini aldı

Beş buçuk yıllık savaştan sonra, Google ve avukatları bürokrasiyi ikna etti ve şirketin ana sayfa ikonunu patent olarak almayı başardı.

Beş buçuk yıllık savaştan sonra, Google ve avukatları bürokrasiyi ikna etti ve şirketin ana sayfa ikonunu patent olarak almayı başardı.


Grafiksel kullanıcı arayüzü için aldığı patent tasarımıyla şirket farklı bir uygulamaya sahip oluyor. Döküman görüldüğü gibi minimalist ve kesik çizgili gooogle.com örneği içeriyor.

Patent tasarımının yürürlüğe girereken Google sayfanın ortasında, altında iki büyük butonuyla ve yanında çeşitli küçük linklerle kocaman bir arama motoruna sahip olma fikrini benimsiyor. Patent başvurusu yaptığı 2004’den beri, şirket diğer alternatif veritabanlarını aramada, bazı linkleri arama kutusunun üstünden ana sayfanın üstüne taşıdı. Google,  patentinin pek çok çeşitliliği içerecek ölçüde geniş olacağına inanıyor.

Şirketin patenti diğer rakiplerine karşı nasıl kullanacağı henüz bilinmiyor. Ancak pek çok insan arama motoruna minimalist dizaynı için akın edebilir ve bu anlamda şirkete katkıda bulunabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun