Genel 20 ŞUBAT 2013 / 15:05

Google 4 bin kişiyi işten çıkarıyor

Dev şirket, 12.5 milyar dolara satın aldığı Motorola Mobility’nin iş gücünün yüzde 20’sini işten çıkararak dünya çapında üç ofisi birden kapatıyor.Son 16 çeyreğin 14’ünde zarar eden Motorola Mobility’nin yeniden kârlı bir duruma gelmesi için çalışmalar yürüten Google, çareyi tam 4 bin kişiyi işten çıkarmakta buldu. 12.5 milyar dolara satın alınan şirketin daha çok patentlerinde gözü olduğu iddia edilen Google, böylece bu iddiaları da kanıtlamış oldu.

Şirketin giderlerini azaltarak 275 milyon dolarlık tasarruf sağlamayı hedefleyen şirketin bu hamlesinin üçüncü çeyrekte etkilerini göstermesi bekleniyor. İşten çıkarılacakların üçte birinin ABD’de olduğu ancak diğerlerinin hangi bölgelerde yer aldığı açıklanmadı. Motorola’nın dünya çapında 94 adet ofisi bulunuyor.

Kısa süre önce New York Times’ta yer alan makalede, Google’ın Asya ve Hindistan’daki operasyonlarını daraltmayı planladığı bilgisi verildi. Şirketin düşük fiyatlı çokça cep telefonu üretip satmak yerine, daha özel modeller üzerine yoğunlaşması bekleniyor.

Google’dan yapılan açıklamada, Motorola’nın işten çıkarılan kişilere bu zor durumda destek vermeye devam edeceği ve uygun bir iş bulmaları için çaba sarfedeceği bildirildi.