Genel 03 ARALIK 2010 / 14:32

Google 1 dolar ödemeye mahkum oldu

Street View davasını kaybeden Google yalnızca 1 dolar para cezasına çarptırıldı.

Street View davasını kaybeden Google yalnızca 1 dolar para cezasına çarptırıldı.


ABD’nin Pensilvanya eyaletinde yaşayan bir çift, bundan 2,5 yıl önce Google’a Street View uygulaması yüzünden dava açmıştı. Street View görüntülerinde kendi evlerinin fotoğraflarını görmekten memnun olmayan çifte davayı kazandıkları haberi geldi.

Çift, açtığı davada uygulamanın evlerinin değerini düşürmesi riski ve yaşadıkları zihinsel sıkıntı nedeniyle 25 bin dolar para talebinde bulunmuştu. Ancak davayı kaybeden Google yalnızca 1 dolar para cezasına çarptırıldı.

Hakim çifti haklı bulmasına rağmen böylesine bir para cezasını uygulamakta sakınca görmedi. Buna gerekçe olarak çiftin evlerinin resimlerini emlak sitelerinde paylaşmış olması gösterildi.

Aslında Google, bu davanın bir sonucu olarak kişisel hakların ihlaline dair çok daha ciddi suçlamalara da maruz kalabilirdi. Ama böyle olmadı ve şirket davayı kaybetmiş olmasına rağmen bu işten kelimenin tam anlamıyla 'ucuz' kurtuldu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun