Genel 30 EYLÜL 2009 / 09:23

Global iklim değişikliği yüzünden sağanaklar kapıda

Gelecekte bizi ağır yağmur fırtınaları bekliyor. Global iklim değişikliğinin, yağış miktarı örneklerini etkilemesi üzerine yapılan yeni MIT ve Caltech araştırması bu sonucu çıkarıyor ortaya.

Gelecekte bizi ağır yağmur fırtınaları bekliyor. Global iklim değişikliğinin, yağış miktarı örneklerini etkilemesi üzerine yapılan yeni MIT ve Caltech araştırması bu sonucu çıkarıyor ortaya.


Yapılan analizlere göre, aşırı sağanak artışı düzgün olarak her bölgeye yayılmayacak. Oluşturulan bu örnek tropik olmayan yerlerde tutarlı iken, tropik bölgelerde farklı sonuçlar veriyor ve tropikal bölgelerdeki beklenen sonuçlar için daha fazla araştırma gerekli.

Genel olarak, önceki araştırmalar yıllık ortalama yağış miktarının hem derin tropik alanlarda hem de ılıman bölgelerde artacağına ancak tropik alanlara benzer yerlerde azalacağına dair sonuçlar vermişti. Ancak yine de, ağır sağanak, toprak erozyonuna ve sel artışına yol açtığı için aşırı yağmur düşüş miktarı ve sıklığının nasıl değişeceğini bilmek önemli.

Araştırmanın konusu bu aşırı olayların sıklığıydı. Rapor MIT'deki Dünya, Atmosfer ve Gezegen Bilimi Departmanı'ndan ve aynı zamanda Caltech Çevresel Bilim Profesörü olan Paul O'Gorman tarafından yazıldı.

Araştırmada kullanılan iklim model simulasyonları, aşırı sağanakta düşüş miktarının her Celsius derece artışı için yaklaşık yüzde altı yükseldiğini gösteriyor. Bu yılın başlarında MIT'nin global değişim politikası ve bilim projesiyle bağlantılı bir programı tarafından yayınlanan ayrı projeler, hızlı ve büyük politika değişimleri olmaksızın, 2100 yılı itibarı ile 3,5'dan 7,4'e kadar çıkabilecek olan ama yüzde doksanlık bir olasılıkla 5,2 Celsius seviyesinde seyredecek global yüzey ısınması olasılığını öngörüyor.

Bu yeni raporun önemli bir gelişim olduğunu iddia ediyor uzmanlar: "Yağmur düşüşündeki artışın altında aranan asıl neden ise ılık havanın daha fazla su buharı tutması. Bu yüzden iklim ısındığında, atmosferde çok daha fazla buhar olacak bu da yağmur düşüşünde artışa neden olacak" açıklamasında bulunuyor uzmanlar.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun