Genel 04 MAYIS 2011 / 19:27

Girişim fabrikası üretime başladı

Özyeğin Üniversitesi ve Turkcell, fikirleri gerçeğe dönüştürmek ve girişimci ruhu canlandırmak için bir merkez kurdu.300 metrekarelik alan içerisinde kurulan ve her yıl toplam 8 ila 16 arasında yeni firmaya bir yıl süresince ev sahipliği yapması planlanan Girişim Fabrikası, Özyeğin Üniversitesi ve Turkcell’in üst düzey yetkililerinin katıldığı bir törenle açıldı.

Fikir ve teknolojilerin ticarileşmesini hızlandırmak ve girişimciliğe destek vermek amacıyla Özyeğin Üniversitesi ve Turkcell stratejik ortaklığıyla kurulan Girişim Fabrikası’nda; Özyeğin Üniversitesi’nin iş geliştirme danışmanlığı ve Turkcell’in iş ortaklığı ekosistemi desteğiyle gelişecek girişimlerin 12 ay içinde ‘kendi kanatlarıyla uçabilmesi’ bekleniyor.

Şu ana kadar yaklaşık 90 başvuru alan Girişim Fabrikası'nda, eBrandValue, Antropi, Neoses, KogniGo, MystIC ve SiS adlı 6 girişim onaylandı. Gelişecek projeler önümüzdeki yıla kadar yatırımcı desteği bulacak ve gerçeğe dönüşecek. Mobil odaklı girişimcilerden başarılı olanların da ayrıca Turkcell Partner Program’a katılma şansına da sahip olması mümkün olacak.

Özyeğin: “Bu model örnek alınmalı”

Açılışta konuşan Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, Türkiye’de girişimciliğin güçlenmesi konusunda en önemli sorumluluğun üniversitelerde olduğunu belirterek şunları söyledi: “Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de üniversitelerin yaratıcı insanları bir araya getirerek inovasyon ve girişimcilik ekosisteminin kurulmasına öncülük etmeleri gerekiyor. Girişim Fabrikası’nın Türkiye için yeni bir vizyon sunduğunu ve örnek alınması gereken bir model olduğunu düşünüyorum.”

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ise: "Bugün bu girimcilik dalgasını Türkiye’de yakalıyoruz. Özyeğin Üniversitesi ile Girişimci Fabrikası'nı Türkiye'nin geleceği için büyük bir fırsat olarak görüyorum." dedi.

Fabrikaya başvuru nasıl yapılır?

Girişim Fabrikası’na net bir iş planına ve en az iki kişilik girişimci ekibine sahip girişimciler zamanlarının tamamını projede geçirme şartıyla, okul veya sektör kriteri gözetilmeksizin ücretsiz başvurabiliyor.

Adayların öncelikle www.girisimfabrikasi.com adresinden online başvuruda bulunması gerekiyor. Online başvuru ardından, uygun görülen adaylar, projelerini sunmak için davet ediliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun