Genel 26 KASIM 2008 / 14:46

Gezegenlerarası internet ilk sınavını verdi

İlk hedef fazla uzak değil ama olsun...

İlk hedef fazla uzak değil ama olsun...

Biz gelişmiş ülkelerdeki internet hızına yetişmeye çalışırken, bahsi geçen ülkeler interneti diğer gezegenlere nasıl taşıyacaklarının denemelerini yapmaya başladılar bile. Amerikan Havacılık ve Uzay Araştırmaları Dairesi NASA, 20 milyon kilometre uzaktaki bir noktaya net protokolü üzerinden veri aktarımı yapmayı başardığını duyurdu.


 


Temelde gezegenlerarası ölçekte internet bağlantısını taşımak bir hayli zor. Zira hem bekleme süreleri çok yüksek, hem de güneş patlamaları gibi parazite neden olabilecek bir dolu kozmik engel var. Ancak Disruption Tolerant Networking, yani engellemelere dirençli ağ olarak adlandırılan teknoloji sayesinde bu engellerin üstesinden gelinerek cevap süresi günlerle ölçülecek uzaklıklara bile veri gönderip almak mümkün olabiliyor.


 


Testlerin bundan sonraki fazı 2009 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu ile yapılacak. Şimdilik ilk aşamadaki nihai hedef ise Ay yüzeyine gönderilecek olan astronotları internetsiz bırakmamak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun