Genel 25 AĞUSTOS 2010 / 08:58

George Lucas'tan başka kimse Jedi olamaz

Lucas yine Star Wars filmine ait bir parça kullanıldığı için dava açtı.

Lucas yine Star Wars filmine ait bir parça kullanıldığı için dava açtı.


Star Wars (Yıldız Savaşları) filminin yaratıcısı George Lucas, Jedi Mind isimli şirketi dava etti. Jedi Mind şirketi, beyin dalgalarını algılayabilen bir kablosuz başlık ürettiğini duyurmuştu.

5 milyon dolarlık bir telif davasına sebep olan Jedi Mind üretimi başlık, bilgisayar uygulamalarını zihinden kullanmaya imkân veriyor.

George Lucas Jedi ile ilgili tüm telif haklarının sahibi. Yıldız Savaşları filminde yer alan Jedi karakterler nesneleri zihinleriyle hareket ettirebiliyor, diğer bir Jedi ile telepatik yoldan iletişim kurabiliyor ve parmak uçlarıyla enerjisini yönlendirerek istediği kişiyi etkisiz hale getirebiliyordu.

Filmde geçen tüm Jedi hareketleri Lucas'ın kendi üretimi olduğundan telif hakları da kendisi tarafından tescil ettirilmiş. Daha önce filmden esinlenerek üretilen ışın kılıçları da George Lucas tarafından dava konusu edilmişti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun