Genel 18 AĞUSTOS 2010 / 10:37

Genişbant bağlantıda en yüksek hız vaadine kanmayın

Araştırmaya göre genişbant hizmet sağlayıcıların hiçbiri vaat ettikleri en yüksek hızı sunamıyor.

Araştırmaya göre genişbant hizmet sağlayıcıların hiçbiri vaat ettikleri en yüksek hızı sunamıyor.


İnternet servis sağlayıcıları, genellikle sundukları hızlardan bahsederken “Şu şu megabite kadar” gibi üst sınırı belirten ifadeler kullanırlar. Kullanırlar kullanmaya ama, Amerika’da FCC tarafından yapılan bir araştırma ülkede genişbant internet sağlayıcıların kullanıcılara vaat ettikleri en yüksek hızı sunma konusunda sınıfta kaldıklarını ortaya çıkardı. Dahası, bu üst sınırın yarısı hıza ulaşan kullanıcıların kendilerini şanslı hissetmeleri gerektiğini söylüyorlar.

Bu rapora göre örneğin size '100 megabite kadar' diye bir hız seçeneği sunuluyorsa bu hıza ulaşmayı hiç umut etmeyin, hatta 50 megabit görebilirseniz kendinizi şanslı sayın deniyor.

Unutulmaması gereken, bunun sunulan en yüksek hızlar için geçerli olduğu. Örneğin internet sağlayıcınız size 32 megabite kadar hız seçeneği sunuyor, siz 4 veya 8 megabit hızda bağlanmayı seçiyorsanız etkilenme şansınız nispeten düşük. Ama 100 megabite kadar hız vaadi sunan bir şirkete ‘ver bana 100 megabit’ derseniz, bu durumda gerçekten de 100 megabite almanız hayal olur diyorlar.

Araştırmanın detaylarını PDF olarak http://www.fcc.gov/Daily_Releases/Daily_Business/2010/db0813/DOC-300902A1.pdf adresinden indirip okuyabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun