Genel 20 OCAK 2010 / 08:06

General Electric'ten, enerji kullanım profilleri

GE'nin "Akıllı Enerji Paneli" tüketicilere enerji kullanım profillerini düzenleme şansı veriyor.

GE'nin "Akıllı Enerji Paneli" tüketicilere enerji kullanım profillerini düzenleme şansı veriyor.


ZigBee veya Wi-Fi yoluyla evin akıllı sayacına, cihazlarına ve termostatlarına kablosuz bağlantı ile bağlanan parlak dokunmatik ekranlı panel, bilgi topluyor, elektrik kullanımı yönetiyor ve daha akıllı enerji seçimlerini destekleyen gerçek zamanlı bilgi sağlıyor. GE ve OpenPeak, işbirliğiyle geliştirilen paneller fotoğraf çerçevesi büyüklüğünde ve evin içinde neredeyse her yere konulabiliyor. Paneller bugün tüketicilere elektrik dağıtım şirketleri tarafından sağlanabiliyor. İşlevselliği elektrik şirketinin uygulama seçimine bağlı olarak değişiyor.

Paneller, elektrik şirketlerinin değişken tarifeli fiyatlandırma programlarıyla kombine olabilen GE akıllı sayaçlardan gelen bilgilerle, tüketicilere giysileri yıkama ve kurutma, bulaşıkları yıkama, elektrikli termosifon kullanımı, havuz pompalarını çalıştırma vb. gibi yüksek enerji tüketen görevleri yerini getirmesi için en iyi ve en ucuz zaman dilimlerini söyleyecek. Hatta paneller, fiyat ve talep değişikliklerine anlık tepki vererek akıllı ev aletleri, termostatları ve ısıtma ve soğutma cihazlarını kontrol etmek üzere programlanabilecek. Zaman içinde cihaz, enerji kullanımını daha da iyi idare edecek şekilde veri trendi çıkararak ve tavsiyelerde bulunarak bir enerji danışmanı gibi hareket edecek.

Enerji yönetimine ek olarak GE'nin akıllı panelleri, internet haberleri, spor, müzik, hava durumu hizmetleri, facebook ve hızlı mesajlaşma gibi sosyal ağlarla da bağlantı kuracak. Bu çoklu işlevsellik, panelleri ev bilgilerini yönetmede odak noktası yapıyor.