Genel 11 EKİM 2008 / 16:14

Gençler Bilişim Zirvesi’nde buluştu

Bilişim Zirvesi ’08 bugün Interexpo salonunda gerçekleşen Genç Zirve etkinliğiyle sonuçlandı.

Bilişim Zirvesi ’08 bugün Interexpo salonunda gerçekleşen Genç Zirve etkinliğiyle sonuçlandı.

Tüm gün süren ‘Gelecek Nasıl Gelecek?: Geleceğini Keşfet!’ sloganıyla düzenlenen etkinlik kapsamında konuşmacılar üniversite öğrencileriyle buluştu. Turkcell ve Tellcom’un sponsorluğunu üstlendiği Genç Zirve’de; dünyaca ünlü fütüristlerden Future Navigator Baş Fütüristi ve Kurucu Ortağı Anne Skare Nielsen sunumuyla yer aldı. Türkiye Bilişim Vakfı Genel Sekreteri Behçet Envarlı, Türkiye Fütüristler Derneği Başkanı Alphan Manas ile M-GEN Gelecek Planlama Merkezi Kurucusu ve Türkiye Fütüristler Derneği Başkan Yardımcısı Ufuk Tarhan da gençlerle buluşan diğer isimler oldu. BTnet.com.tr Yayın Yöneticisi Doruktan Türker ve BTnet.com.tr Web Editörü Sinan Yüzaklı yaptıkları keyifli sunumla gençlere geleceğin neresinde tarif etti.


Behçet Envarlı’nın konuşmak üzere davet ettiği makine üreticisi Mennan Aksoy nam-ı diğer Mennan Usta ise gençlere yaptığı konuşmayla büyük alkış topladı. Zirvenin destekçileri arasında M-GEN Gelecek Planlama Merkezi ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV); iş ortakları arasında ise Dale Carnegie Türkiye ve Tüm Fütüristler Derneği yer aldı.


Sibernasyon çağı


Genç Zirve’nin açılış konuşmasını İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir yaptı. Taşdemir bu tarz bir etkinlikte gençlerle biraraya gelmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. Ufuk Tarhan, 2013 yılı vizyonuna dikkatleri çekti ve şunları söyledi: “Bugünkü etkinlikle 2013 yılında nasıl bir hayatımız olacağını anlamaya ve bunlarla ilgili fikirler üretmeye çalışacaksınız. Bilgi üretme, kullanma ve yayma hızını; bunların bizi nasıl etkilediğini artık öğrendik. Sayısal devrimde neler yaptığımızın ve nereden nereye geldiğimizin hepimiz farkındayız. Bilgi çağının sonuna geldik. İnternet olgusunun hayatımızı değiştirdiği yılların sonlarını yaşıyoruz.” Gençlerin yaşadığı gelecek kaygısına işaret eden Tarhan, “Artık sibernasyon çağına yani bundan sonraki teknolojik gelişmelerin bizi naoteknoloji ve genetikle aydınlatacağı yola girdik” dedi.


Gençler için kritik olan meslek seçimi konusuna değinen Behçet Envarlı, “Meslek seçiminde altın kural; severek yapabileceğiniz, siz mutlu edecek, beceri ve özelliklerinize en uygun, gelecekte iş alanının geniş olacağını düşündüğünüz yönde ilermektir. Doğru meslek seçimi için kendinizi çok daha erken keşfetmelisiniz” dedi. Envarlı bilişim konusunda yetkinliğin önemini vurguladı. Girişimci kavramını tanımlayan Alphan Manas bu kavramı; vizyonu geniş, öğrenmeye, değişime ve gelişime açık olan, farklılaşmak isteyen, yenilikçi ve en önemlisi risk alabilen kişi olarak açıkladı. Manas, “Yeniliğe açık olan ve farklılaşmak isteyen kişi bir anlamda risk alıyor. Alınan kararlar beraberinde kararsızlıklar getiriyor. Başarı, başarısızlıklarla geliyor. Başarısızlıklardan yılmamak gerekiyor” dedi. Manas farkında olmanın ve farklışmanın girişimciliğin kilit noktası olduğunu kaydetti. Geleceğe ve geleceğin getireceği fırsatlara inanmanın önemini vurgulayan Anne Skare Nielsen, geleceğin kişisel gelişimle yakından alakalı olduğunu vurguladı. Gelecekte başarılı olmanın temelinde insanın olduğunu ifade eden Nielsen, gelişmenin temelinde daha iyi dinlemenin yattığını kaydetti ve daha iyi dinleyebilmenin sırlarını gençlerle paylaştı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun