Genel 04 EKİM 2010 / 14:41

Gelecekte ulaşım, hafif, küçük ve iki kişilik arabalarla gerçekleşecek

Brigtwell Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas: "Motosiklet ve araba bir arada yeni bir araç kavramı oluşuyor."

Brigtwell Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas: "Motosiklet ve araba bir arada yeni bir araç kavramı oluşuyor."


 

Bilişim Zirvesi'10 Ana Tema Konferansı'nın ev sahipliği yaptığı bölümlerden biri de gelecekte ulaşım sistemlerinin gideceği yönü ortaya koyan "Otomotivde Oyun Yeniden Başlıyor: Bireysel Ulaşım" başlıklı bölüm oldu. Brigtwell Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Manas'ın konuşmacı olduğu bölümde, Manas, Web 2.0 dünyası ile birlikte değişen yaşam stillerinin insanları yalnızlaştırdığını belirterek ulaşım araçlarının da bu gelişim doğrultusunda yeniden şekilleneceğini vurguladı.

Araştırmaların Amerika'da 1950'lerde yüzde 80 olan anne baba ve çocuktan oluşan Amerika'daki aile yapısının 2030'larda yüzde 8'e düşeceğini gösterdiğine dikkat çeken Manas, gelecekte de bu doğrultuda ulaşımda gidilecek noktanın hafif, küçük ve iki kişilik arabalar yönünde olacağını söyledi.

Ulaşımda araçlarda bir kişiyi taşımak için on metrekarelik alan kullanıldığına ve bu araçları çalıştırmak için de daha fazla enerji ihtiyacı olduğunu belirten Manas, bireysel ulaşımda küçük araçların daha az enerji tüketimi sağlaması nedeniyle de önem kazandığını belirtti.

Manas, 80'li yıllarda söz edilmeye başlanan, 90'lı yıllarda ilk kez General Motors'un ürettiği 1150 adet elektrikli araba ile gündeme gelen elektrikli arabanın 1 milyon adet üretilmeden istenilen ekonomik hale gelebilmesi söz konusu olmadığı için rafa kalktığını ifade eden Manas, "Bugünkü teknoloji ve şartlarda elektrikli araba ile tasarruf noktasına gidebilmek şu an için zor. Şu anda dizel ve benzinli arabalara göre elektrikli arabaların daha pahalıya geldiğini ifade eden Manas, Renault'un gerçekleştirdiği elektrikli araba projesinin 1 milyon sayısına ulaşabilme konusunda fırsat sunabileceğini dile getirdi.

Motosiklet ile araba bir araya geliyor, yeni bir kavram ortaya çıkıyor

Şu anda motosikletle arabanın bir araya gelmesiyle oluşan kavrama araçların gümdemde olduğunu belirten Manas, "Çünkü daha az enerji harcayacak daha küçük elektrik pillerle çalışabilecek araçlar yapmak amaçlanıyor. Bu nedenle sokaklarda 2-3 kişilik arabalar göreceğiz artık gelecekte" diye konuştu.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun