Genel 17 EYLÜL 2010 / 13:05

Gelecekte bilgisayarlar halimizden de anlayacak

Intel yetkililerine göre bilgisayarlar kullanıcılarının davranışlarını ve hislerini anlayabilecek.

Intel yetkililerine göre bilgisayarlar kullanıcılarının davranışlarını ve hislerini anlayabilecek.


IDF 2010 fuarının açılış konuşmasını yapan Intel Teknoloji Yöneticisi Justin Rattner, konuşmasında gelecekte kullanıcısını anlayacak olan yeni bir bilgisayar teknolojisinden bahsetti. Bu teknolojiye göre bağlamsal farkındalığa sahip bilgisayarlar kullanıcısının dilinden anlayacak.

1990’larda ortaya atılan bu iddiaya göre bilgisayarların sayısı ve gücü artıkça, cihazlar daha etkili ve verimli olabilmek için kullanıcısının davranışlarını ve çevresinde neler olup bittiğinin farkında olacak.

Rattner, Intel’in son zamanlarda bağlamsal farkındalığa sahip yazılım kullanan bilgisayarlar üzerinde çalıştığını söylerken, bu bilgisayarların kullanıcısı hakkında bilgi edinmek için donanım ve yazılım algılayıcılarından oluşan bir tür yeni teknoloji kullanacağını belirtti.

İddialara göre, kişilerin bilgisayar kullanım şeklini temelde değiştireceğine inanılan bu yeni bilgisayarlar, kullanıcısı hakkında bilgi edinirken, onun nasıl hissettiğini de anlayacak. İnternette gezinen sahibinin nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığını da kestirilebilecek. Ayrıca yazılım, kullanıcının tercihleri hakkında daha fazla şey öğrendikçe, hafızaya alınan bu tercihler bulut tabanlı bir Proxy sunucusu tarafında depolanacak ya da farklı cihazlara kaydedilebilecek. Hatta bu tercihler üçüncü parti uygulamalar içinde paylaşılabilecek.

Makinelerin insan düşüncelerini anlayan teknolojiler kullanmasının mümkün olduğunu vurgulayan Rattner, bu teknolojinin 2020’ye kadar gerçekleşemeyeceğini de konuşmasına ekledi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun