Genel 18 EYLÜL 2012 / 17:33

Gelecek Bilişim ve İletişim, Microsoft soruşturmasıyla ilgili açıklama yaptı

Gelecek Bilişim ve İletişim'den açıklama geldi

Rekabet Kurulu’nun Microsoft hakkında soruşturma açmasının ardından, soruşturmanın açılmasını talep eden Gelecek Bilişim ve İletişim şirketinden yapılan açıklamada, soruşturmanın açık kaynak kodlu yazılım kullanma talebiyle ilgili olduğu belirtildi.Gelecek Bilişim ve İletişim şirketi, Microsoft’u şirketlerinin dağıtım kanallarına baskı ve indirimler uygulayarak şirketlerinin faaliyetlerini zorlaştırdığını iddia ederek soruşturma açılmasını talep etmişti. Şirket, Türkiye'de Linux kullanımının artmasının ardından ilginç engellerle karşılaşıldığını belirten açıklamada bulundu. Özellikle üniversitelerin Linux sistemini kullanmaya başlamasıyla birlikte satış ve hizmetlerde kesilmeler yaşandığı vurgularken, bu durumun sebebi araştırıldığında ilginç ve kabul edilemez nedenlerle karşılaştıklarının altını çizildi.

Aradan çok fazla vakit geçmeden Gelecek Bilişim ve İletişim’den soruşturma açılmasıyla ilgili yazılı açıklama geldi. Şirket adına konuşan Metin Mustafa Akgün şu açıklamada bulundu:
"Gelecek A.Ş. 1998 yılında Türkiye'de açık kaynak kodlu bilişimi yaymak için kurulmuştur. 9 yıl gibi kısa sürede Yüzlerce referans şirket oluşturmuş binlerce kişiye eğitim vermiş açık bilişim konusunda kaynak kitaplar oluşturmuştur. Ülkenin özellikle yerli markaları Gelecek Linux yüklü PC'ler satmaya başlamıştır. Üniversiteler, önemli kurumlar Gelecek Linux kullanmaya başlamıştır.

İşte tam bu noktada satışlar ve hizmetlerde kolaylıkla anlaşılır kesilmeler meydana gelmişti 2005 yılında. Bunun sebebini araştırdığımızda ilginç ve kabul edilemez nedenler bulduk. Şirket olarak rekabet kurumuna çok kapsamlı bir dosya hazırlayarak Prof.Dr. Arif Esin yardımıyla başvurduk.

Microsoft'ta inceleme yapıldı ama dava açılmasına hükmedilmedi. Bizde konuyu danıştaya götürdük. Danıştay 2008 yılında Rekabet Kurumuna konunun yeniden görülmesi için geri gönderdi. Yıl 2012 malumunuz bu konu R.K.'da tekrar ele alınmış soruşturma açılmasına karar verilmiş. Sonucu bir kez daha merakla bekliyorum. Adaletin geçte olsa tecelli edeceğine güvenim tamdır."
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun