Genel 27 TEMMUZ 2009 / 11:45

Geleceğin ofisinin çerçevesi çizildi

Yeni bir gelecek bilim raporu, yapay zekaların ve ‘akıllı bakterilerin, gelecekteki ofislere ait hassas bilgilerin gözetlenmesi için kullanılabileceğini ortaya koydu.

Yeni bir gelecek bilim raporu, yapay zekaların ve ‘akıllı bakterilerin, gelecekteki ofislere ait hassas bilgilerin gözetlenmesi için kullanılabileceğini ortaya koydu.


Canon tarafından ortaya konulan ve gelecek bilimcilerden Ian Pearson tarafından hazırlanan raporda, yapay zekalar başlı başına birer tehdit unsuru olarak dikkati çekerken, akıllı bakterilerin, oldukça karmaşık akıllı bilgilerin toplandığı makinelerin içine yerleşebileceği ve ofiste yayılabileceği ileri sürülüyor. Canon Avrupa Çözümleri Pazarlama Müdürü Adam Gillbe'nin, "Hollywood filmlerinden fırlayan senaryolar gibi görünebilir; fakat akıllı bakteriler, yapay zekalar, şirketlerin gelecekteki güvenliğini hedef alan gerçek tehditlerdir" diye yorumladığı rapor, ciddi kurumsal casusluk olasılığına ışık tutuyor.

Baskıcı güvenlik politikaları belirlenmemeli USB'ler, taşınabilir mültimedya oynatıcılar ve cep telefonları gibi gitgide küçülen ama kapasitesi artan veri depolama cihazlarına olan eğilim, ofislerin geleceği için en önemli güvenlik tehditlerinden biri olarak görülüyor. Bu tehditle başa çıkabilmek için, mevcut havalimanı güvenliklerinde kullanılanlara benzer yeni yapay zeka teknolojileri kullanılarak, ofisin içindeki tuhaf ve şüpheli davranışları ortaya çıkarmak mümkün. Bu akımlara rağmen, Ian Pearson şirketlerin baskıcı güvenlik politikaları benimsememeleri konusunda uyarıda bulunuyor; "Güvenlik asla çalışmaya engel olmamalıdır. Aşırıya kaçan kurumsal güvenlik başlı başına ciddi bir tehdittir. Bir politika çok sıkıysa performansı ve üretkenliği düşürmekten başka işe yaramaz. Güvenlik politikaları dengeli olmalıdır ve çalışanlara işlerini iyi yapabilmeleri için özgürlük verirken, tehditleri de bertaraf etmelidir."Canon Avrupa Çözümleri Pazarlama Müdürü Adam Gillbe de, konu ile ilgili olarak "Bir şirket güvenlik korkusuyla paralize olmamalıdır. Yöneticiler, çalışanlarına işlerini iyi yapmaları için özgürlük verirken, güçlü ama yerinde, her seviyeden güvenlik önlemlerini benimseyerek, pozisyonlarını kötüye kullanacak birkaç kişiyi engellemelidir. Kurumsal güvenliği içeren şirket kararlarında, çalışanların verimliliği arttırmak her zaman ön planda olmalıdır" diye konuştu.


Gelecek ofisi en az masaüstü işlerine odaklanacakRapora göre, geleceğin ofisleri, en az masaüstü işlerine en çok da toplantı ve ekip çalışmalarına zaman ayıracak. Bilgisayarlar ekranlarının yerine kısmen video vizörler ve aktif kontakt lensler alacak; 3D yazıcılar ve ekranlar, 3D konseptinde modelleri hızlıca oluşturabilecek. Yönetici görevleri, akıllı makineler sayesinde daha da otomatik hale geleceği için, bundan sonra masalarımızın başından kalkıp iş arkadaşlarımızla ve şirket dışındaki kişilerle iş birliği yapabileceğiz. Sonuç olarak, insanlar daha çok merkezi ofis dışında, uzak merkezlerde çalışmaya başlayacaklar. Bu ortak çalışma alanlarının bünyesinde, taraflar arasında güvenli ve üretken iş birliğine ve bilgi paylaşımına imkan kılan "çok fonksiyonlu geniş baskı merkezlerini" içeren güçlü cihazlar bulunacak. Çeşitli departmanlarda ya da şirketlerden çok sayıda çalışanın yan yana çalıştığı durumlarda, veri ve cihaz güvenliği daha fazla önem gösterilen bir konu haline gelecek. Bu da, fiziksel olarak hiçbir zaman bir araya gelmeyen insanlardan oluşan ekip çalışmalarını ortaya çıkaracak. Konuyla ilgili olarak Canon Eurasia İş Çözümleri Pazarlama Müdürü Faruk Hançarlıoğlu da; "Yarının ofisleri, tüm ofis cihazları ve teknolojilerine dayanarak güvenli iletişim üzerine kurulu olacak. Akıllı yazıcı teknolojilerindeki yenilikler ve gelişmiş doküman yönetimi çözümleri, dokümandan son kullanıcıya, kurumsal ağdan şirketin önemli verilerinin depolanmasına kadar her seviyede daha yüksek güvenlik sağlayacak. Geleceğin Ofisi, bugünkünden daha akıcı, daha birbirine bağlı ve işbirlikçi olacak. Elektronik kağıtlar sırası geldiğinde video ve enteraktif işlevsellik eklese de, kağıda olan eğilimimiz devam edecek gibi görünüyor. Böylece yazıcılar, tarayıcılar ve fotokopi makineleri, yaşantımızın büyük bir bölümünü kaplamaya devam edecek."


 


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun