Genel 06 TEMMUZ 2010 / 15:00

Geleceğe döndük

Başyapıtta bahsi geçen tarihteyiz, ancak sözü edilen yenilikleri hâlâ bekliyoruz.

Başyapıtta bahsi geçen tarihteyiz, ancak sözü edilen yenilikleri hâlâ bekliyoruz.


1985 yılında bilimkurgu ve macera tarzlarında bir film karşımıza çıktı. Bilimkurgunun içinde komedinin tutması ve geniş kitlelere hitap etmesi fikri pek de alışılagelmiş bir durum da değildi aslında. Ancak Robert Zemeckis imzası taşıyan "Back to the Future" (Geleceğe Dönüş) hayal gücü sınırlarını zorlayarak kült olmayı başardı.

Marty McFly (Michael J. Fox), DeLorean'e bindiğinde geleceğe gitmek için 06.07.2010 tarihini kendine seçmişti. Ve o gün geldi çattı... Geleceğe Dönüş serisinin ikinci filminde Marty McFly'ın 1985 yılından geleceğe gittiği gündeyiz.

2010 yılına geldiğinde Marty McFly'ın gördüğü teknolojik gelişmeler beyaz perdede tüm izleyicileri şaşırtırken, bugün o tablonun neresinde olduğumuza hep birlikte bir göz atalım.

Öncelikle filmin belki de sembollerinden biri haline gelen DeLorean'den söz etmeden olmaz. Günümüzde yollara ihtiyaç duymayan, nükleer enerjiyle çalışan benzer araçlar kullanılmıyor. Test aşamasında olan bazı araçlar gündeme geliyor ancak, hâlâ filmde gördüğümüz etkileyici hava trafiğine ulaşamadık.

Filmde aşırı hızlı hava tahmin raporunu görmüştük. Marty, hava raporunu duyduğunda anda yağmur yağmaya başlıyordu. Henüz o kadar gelişmiş bir hava durum tahmini bulunmuyor. Ayrıca o sahnede Marty McFly'ın giydiği yelek de kendiliğinden kuruyordu. Böyle kıyafetlere de henüz rastlayamadık.

Bugüne kadar yapılmış filmlerin neredeyse hiçbirinde bulunmayan tekerleksiz, uçabilen kaykaylar da piyasaya çıkmadı. Uçan kaykaylı kovalama sahneleri uzun süre sinemaseverlerin aklından çıkmadı.

Belki de en önemli ve hayatımıza girmesi en son beklenen, hatta bazı düşünürlere göre hiç beklenmeyen, filmde Doc Emmett Brown'ın (Christopher Lloyd) icat ettiği zamanda yolculuğa yarayan akım kapasitörü henüz bulunamadı. Zaman yolculuğunun bilimsel ve felsefi tarafının sorgulanması bir kenara konduğunda, bizlere büyük keyif yaşatan, uçabilen zaman makinesi Delorean, kült olan bu filmle birlikte sinema dünyasındaki yerini aldı.

1985'te geleceği ön görerek akıllı ev teknolojisini de önümüze sunan Geleceğe Dönüş serisi tahminlerinin çıkmamasının dışında seyircilere yaşattığı büyük keyifle hatırlanmaya devam edecek.

Düzeltme: Okurlarımızın uyarısı üzerine gerçekten de ilgili tarihin yer aldığı görüntünün bir Photoshop çalışması olduğunu ve tüm interneti bir anda saran bu akımı başlatan kişinin İngiltere'de yayınlanan Total Film adlı bir dergide çalışan bir gazeteci olduğunu öğrendik (Link).

Peki gerçekte kahramanlarımızın geleceğe döneceği zaman ne zaman? Bazıları bunun 21 Ekim 2015 olduğunu söylüyor. Ama görünen o ki bu bilgi de doğru değil. Film üzerinde gerçekleştirilen detaylı bir inceleme, 2. filmde gelinen zamanın filmlerin hiçbir yerinde açık bir biçimde yer almadığını söylüyor (Link).

Duyduğumuz heyecandan dolayı biz de bu yanılgının bir parçası olduğumuz için okurlarımızdan özür dileriz.

Diğer yandan, Back to the Future serisinin gerçek bir hayranı tarafından kaleme alınan bu incelemenin bilim kurgu yapıtlarındaki gelecek algısının günümüz gerçekleriyle kıyaslanması açısından güzel bir kaynak oluşturduğuna inanıyor ve haberi geri çekmek yerine bu açıklamayla birlikte arşivlerimizde tutmayı uygun görüyoruz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun