Genel 18 TEMMUZ 2016 / 11:48

"Geleceğe Değer Katmak" projesi İzmir'de başladı

Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki Sivil Toplum Diyaloğu girişimi kapsamında gerçekleştirilen “Geleceğe Değer Katmak” isimli projenin açılış ve teknik toplantısı İzmir'de gerçekleştirildi.

Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerden sivil toplum kuruluşlarının iletişimini temel alan Sivil Toplum Diyalogu – IV Hibe Programı kapsamında gerçekleştirilen “Geleceğe Değer Katmak” isimli projenin açılış ve teknik toplantısı konu ile ilgili çalışma yapan tüm ulusal ve uluslararası tarafların katılımı ile İzmir'de gerçekleştirildi.
 
15 ay sürecek Proje kapsamında ” İzmir ve Piedmont (İtalya) Bölgeleri arasında bölgesel politika ve ekonomik kalkınma modelleri üzerine karşılıklı anlayış ve işbirliğini geliştirmek hedeflenmekte. Proje, İZKA ve Lamoro Kalkınma Ajansı arasında kümelenme ve değer zinciri geliştirme alanlarında tecrübe paylaşımı ve birlikte kapasite oluşturulmasına dayanan uzun dönemli bir işbirliği ilişkisi kurulması amacıyla tasarlandı.
 
İzmir’in gelişmiş kümelerinden olan Endüstriyel Havalandırma, İklimlendirme ve Soğutma Kümesi esas alınarak hazırlanan projenin tasarlanma amacı;
-Bu sektörde, özgün bir değer zinciri analizi yaparak kümenin rekabet gücünü artıracak politikalar üreterek hayata geçirmek,
-Bu örnek üzerinde yapılan çalışmayla yaygınlaştırılabilecek bir değer zinciri analizi modeli kurgulamak,
- Tüm kümelenme politika ve araçları ile yerel değer zinciri geliştirme alanında tecrübe paylaşımı ve kapasite geliştirme eylemleri gerçekleştirmek.
 
Proje, söz konusu kümenin oldukça gelişmiş olduğu İtalya Piedmont Bölgesi’nden LAMORO Kalkınma Ajansı, kümenin Piedmont ve İzmir’deki yönetici dernekleri ATF (Associazione Tecnici del Freddo) ve ESSİAD (Ege Soğutma Sanayicileri ve İşadamları Derneği) ile işbirliği içinde yürütülecek.
 
İZKA’nın ev sahipliğinde gerçekleşen Başlangıç toplantısında proje ortakları kendilerini ve kümelenme faaliyetlerini tanıttı, değer zinciri analizi kavramı ve taslak metodoloji tartışıldı.
 
Proje bitiminde elde edilen kazanımlar, İzmir’de 19-23 Nisan 2017 tarihleri arasında, 13. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi ve TESKON fuarı ile eş zamanlı düzenlenecek “Endüstriyel Havalandırma, İklimlendirme ve Soğutma Sektörünün Geleceğini Birlikte Tasarlamak” isimli Uluslararası Konferans’ta akademi ve iş çevreleriyle paylaşılacak.  
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun