Genel 13 ARALIK 2010 / 08:53

Gawker.com kullanıcılarının bilgileri çalındı

Üyelerin kullandıkları şifreleri -eğer aynıysa tüm sitelerde- değiştirilmesi istendi.

Üyelerin kullandıkları şifreleri -eğer aynıysa tüm sitelerde- değiştirilmesi istendi.


Gawker Media, şirketin kullanıcı veritabanı haklandığı için kullanıcılarından şifrelerini değiştirmelerini istedi. Yapılan saldırı sonunda basit şifrelerin kırılmış olabileceği daha karışık şifrelerinse görüntülenmesinin zor olduğu açıklandı.

Şirketten yapılan açıklamanın devamında, aynı şifreyle başka sitelerde de hesapları bulunan kullanıcılar uyarılarak şifrelerinin değiştirilmesi gerektiği vurgulandı. Gawker'a yapılan saldırı sonucunda milyonlarca insanın etkilenmiş olması tahmin ediliyor. Magazin sitesi Gawker'ın elinde Gizmodo gibi ünlü teknoloji siteleri de bulunuyor.

Uzmanlara göre Gawker'ın haklanmasında e-posta, kullanıcı adı ve şifrelerin çalınmasıyla aynı şifrenin çevrimiçi bankacılık gibi farklı sitelerde yer alması en tehlikeli manzarayı oluşturuyor. Bu tür saldırılar son dönemlerde sıkla yaşanıyor. Bunun yanında saldırıları önlemek için alınan önlemler, ısrarcı haklayıcılar sebebiyle yeterli olmuyor.

Söylentilere göre, Gawker'ın Wikileaks'le ilgili haberlerine kızan haktivistlerin de saldırıda parmağı olabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun