Genel 18 ŞUBAT 2010 / 12:00

Gantek kendi elemanlarını yetiştiriyor

Gantek, Doğu Avrupa ülkelerindeki BT pazarına yetişmiş işgücü sağlıyor.

Gantek, Doğu Avrupa ülkelerindeki BT pazarına yetişmiş işgücü sağlıyor.


Yurtdışında hayata geçireceği projelerde görevlendirmek üzere Doğu Avrupa ülkelerinde yetişmiş eleman sıkıntısı yaşayan Gantek, kendi elemanlarını kendi yetiştirmeye başladı. Gantek, bu kapsamda Özbekistan'da Taşkent Üniversitesi'nde Sun Microsystems Laboratuarı kurdu. Programı tamamlayan öğrenciler, Gantek'in Orta Asya ve Doğu Avrupa'daki bilgi teknolojileri projelerinde görev alacak.

Projeyle ilgili bilgi veren Gantek Holding CEO'su Dr. Ejder Varol, amaçlarının ülkedeki Sun Microsystems donanım yazılım bilgisini geliştirmek olduğunu kaydetti. Son teknolojilerle donatılmış Sun Microsystems makinelerinden oluşan bir bilgisayar laboratuarı kurduklarını ifade eden Varol sözlerini şöyle sürdürdü: "Gantek, büyümesini uluslararası ölçekte sürdürüyor. Hızlı büyüme, yetişmiş işgücü sorununu da beraberinde getiriyor. Özbekistan'da eğitimlerini Gantek mühendislerinin de vereceği derslerle tamamlayan öğrenciler, kariyerlerini sadece kendi ülkelerinde değil, Gantek'in faaliyet gösterdiği Orta Asya'dan Doğu Avrupa'ya kadar geniş bir coğrafyada geliştirebilecek."

Bölgedeki en büyük bilgi teknolojileri eğitim kurumu olan Taşkent Üniversitesi bünyesindeki eğitimler önümüzdeki aylarda başlayacak.