Genel 06 NİSAN 2012 / 15:04

Futsal ile altyapılar gelişiyor

Avea, Türkiye Okul Sporları Federasyonu’nun ev sahipliğinde, Uluslararası Okul Sporları Federasyonu tarafından Antalya’da düzenlenecek 2. ISF Dünya Liseler Arası Futsal Şampiyonası’nın sponsorluğunu üstlendi. 

40-45metrelik sahalarda 15’er dk’lık 2 devre halinde oynanan futsal oyuncu sayısı ile basketbola, top ve kale boyutu ile hentbola ve oyunun temel taktikleri ile de su topuna benzeyen Uruguay kökenli bir spor. Futsal ile yetişen futbolcuların, kondisyon, sahaya hakimiyet ve maç sırasında staretji geliştirme yetenekleri güçlendirirken, kariyerlerindeki başarı oranlarını yükseltiyor.

Etkinliğin duyurulduğu basın toplantısında konuşan Fenerbahçe Kaptanı Alex de Souza, kendisi de dahil olmak üzere dünyaca ünlü oyuncuların başarılarının ardında futsalın yer aldığını söyledi. Futbola başlamadan önce Brezilya’da futsal oynadığını söyleyen Alex, futsala yapılacak yatırımlarla futbolun da gelişebileceğini ifade etti. Futsalın kendi oyun tarzını, stilini ve becerisinin oluşmasında büyük etkisi olduğunu belirten Alex, futboldaki başarılı kariyerini küçükken oynadığı futsala bağladı.

Barcelona'nın salon futbolu oynadığını ifade eden Alex, Barcelona takımının neredeyse tamamının spora futsalla başladığını söyledi. Antreman ve maç programının uygun olması durumunda Antalya'da düzenlenecek şampiyonayı takip edeceğini, özellikle Brezilya ve Türkiye'nin finalde karşılaşmasını istediğini sözlerine ekledi.

Futsal sayesinde altyapılar gelişiyor

Konuyla ilgili konuşan Avea Kurumsal İletişim Direktörü Füsun Feridun,  FC Barcelona takımı işbirliği ile hayata geçirilen Türkiye’nin Minikleri, Dünyanın Yıldızları ve Türkiye’nin Minikleri İyi Taraftar projesinin spora verdikleri desteğin ürünü olduğunu ifade etti. Sporun evrenselliği ve sporda fırsat eşitliği ilkelerinden yola çıkarak bu güzel projede de yer almak istedikleri ifade eden Feridun, turnuvaya katılan tüm gençlere başarılı bir turnuva geçirmelerini diledi.

Sporun birleştiriciliğine değinen Türkiye Okul Sporları Federasyon Başkanı Ayhan Pala, uluslararası spor organizasyonlarının Türkiye'de yapılmasını çok önemsediklerini söyledi. Futbol oynamak isteyenlerin artık sadece çim sahalarda değil, salonlarda da top koşturabileceklerini belirtti. Türk sporuna futsal sayesinde altyapıdan güçlü yetenekler yetiştirdiklerini ifade eden Pala, futsalın genç yetenekler için bir fırsat olduğunu sözlerine ekledi.

Avea’nın sponsorluğunda 7- 14 Nisan tarihlerinde düzenlenecek 2. ISF Dünya Liseler Arası Futsal Şampiyonası’da erkekler kategorisinde Türkiye’nin ilk rakibi Guatemala olurken, 2 grup halinde katılacak kızlar kategorisinde ise ilk rakiplerimiz Brezilya ve Belçika olacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun