Genel 31 MAYIS 2010 / 10:57

Fujitsu süper lige oynuyor

2015'te 1 milyar dolarlık süperbilgisayar satacak, HP ve IBM'e rakip olacak.

2015'te 1 milyar dolarlık süperbilgisayar satacak, HP ve IBM'e rakip olacak.


Fujitsu, süperbilgisayar işini şirketin gelir getirecek önemli bir parçası olarak gördüğünü ve 2015 yılına kadar bu işten 1 milyar dolarlık gelir elde etmeyi hedeflediğini açıkladı. Şirket eğer bu hedefi tutturabilirse, dünya süperbilgisayar liginin önemli oyuncuları olan HP ve IBM'in karşısına ciddi bir rakip olarak dikilecek.

2015'te hedeflediği rakamla süperbilgisayar pazarının yüzde 10'una hakim olmayı planlayan Japon bilişim devinin, şu an bu alandaki pazar payı yüzde 2,2 seviyesinde bulunuyor. Şirket, tüm birimleri dikkate alındığında geçtiğimiz yıl satışlarını yüzde 2,6 artırarak toplam 52 milyar dolarlık satış rakamına ulaştı.

Diğer Japon bilişim devleri olan NEC ve Hitachi'nin geçtiğimiz yıl süperbilgisayar işinden çekildiklerini açıklamalarının ardından Fujitsu bu alanda faaliyetlerini sürdüren tek Japon şirketi olarak yoluna devam ediyor.

Süperbilgisayarlar insan gen haritasının çıkarılmasından hava durumu tahminine, petrol arama çalışmalarından nükleer silahlardaki radyoaktif maddelerin bozunma hızının hesaplanmasına kadar birçok özel amaç için kullanılıyor.