Genel 31 MAYIS 2010 / 10:57

Fujitsu süper lige oynuyor

2015'te 1 milyar dolarlık süperbilgisayar satacak, HP ve IBM'e rakip olacak.

2015'te 1 milyar dolarlık süperbilgisayar satacak, HP ve IBM'e rakip olacak.


Fujitsu, süperbilgisayar işini şirketin gelir getirecek önemli bir parçası olarak gördüğünü ve 2015 yılına kadar bu işten 1 milyar dolarlık gelir elde etmeyi hedeflediğini açıkladı. Şirket eğer bu hedefi tutturabilirse, dünya süperbilgisayar liginin önemli oyuncuları olan HP ve IBM'in karşısına ciddi bir rakip olarak dikilecek.

2015'te hedeflediği rakamla süperbilgisayar pazarının yüzde 10'una hakim olmayı planlayan Japon bilişim devinin, şu an bu alandaki pazar payı yüzde 2,2 seviyesinde bulunuyor. Şirket, tüm birimleri dikkate alındığında geçtiğimiz yıl satışlarını yüzde 2,6 artırarak toplam 52 milyar dolarlık satış rakamına ulaştı.

Diğer Japon bilişim devleri olan NEC ve Hitachi'nin geçtiğimiz yıl süperbilgisayar işinden çekildiklerini açıklamalarının ardından Fujitsu bu alanda faaliyetlerini sürdüren tek Japon şirketi olarak yoluna devam ediyor.

Süperbilgisayarlar insan gen haritasının çıkarılmasından hava durumu tahminine, petrol arama çalışmalarından nükleer silahlardaki radyoaktif maddelerin bozunma hızının hesaplanmasına kadar birçok özel amaç için kullanılıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun