Genel 24 AĞUSTOS 2010 / 13:44

Fujitsu da geleceği bulutların arasında görüyor

Japon şirket, üç ana donanım üretimini durdurarak 80 milyar yen tasarruf edecek.

Japon şirket, üç ana donanım üretimini durdurarak 80 milyar yen tasarruf edecek.


Donanım üreticisi Fujitsu bulut bilişim ve middleware piyasasında yer edinmek istiyor. Öyle ki Japonya'nın en büyük bilgisayar servis sağlayıcılarından Fujitsu, hedefleri doğrultusunda bazı şirketleri bünyesine katmaya hazırlanıyor.

Bloomberg'te yer alan röportaja göre, Fujitsu Başkanı Masami Yamamoto, müşterilerinin ihtiyaçlarını göz önüne alarak bulut bilişim ve middleware hizmeti de vermek istediklerini açıkladı.

Middleware hizmeti, uygulama geliştiricisine işletiminin sağladığı ağ, dosya gibi olanakları soyutlayarak taşınabilir uygulama geliştirme imkânı veren işletim sistemi üzerinde gerçekleşen bir katman olarak tanımlanabilir. Kısaca middleware, bilgisayar programlarının tüm bilgileri paylaşmasını sağlayan bir çeşit yazılım.

Nisan ayından bu yana Fujitsu'nun başında bulunan Yamamoto, yüksek maliyet ve düşük getiri sunmaya başlayan donanım sektöründen yavaşça uzaklaşmayı planladıklarını da belirtti.

Fujitsu 2011 Mart'ına kadar üç ana üretimini durdurarak 80 milyar yeni elinde tutmayı hedefliyor. Ayrıca Temmuz ayında Fujitsu Microsoft ile işbirliğini duyurmuştu. Bu durumda bulut bilişim alanına girmeyi düşünen Fujitsu'nun Microsoft'un Azure platformunu kullanmasına şaşırmayacağız.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun