Genel 26 KASIM 2010 / 11:37

Fransız sanatçıların hakları YouTube'da koruma altında

Yapılan anlaşmayla üretilen yapımların internette yer alabilmesi için yazarlarına ödeme yapılacak.

Yapılan anlaşmayla üretilen yapımların internette yer alabilmesi için yazarlarına ödeme yapılacak.


YouTube ve Fransa'daki yazar, yapımcı ve diğer yaratıcı sanatçı birlikleri TV dizileri ve filmlerin çevrimiçi olarak yayınlanması için anlaşmaya vardı.

Anlaşmayla yaratıcı ekiplerin hakları konusunda büyük aşama kaydedildi. Öyle ki YouTube'a konacak yapımların yazarlarına para ödenecek. Ayrıca anlaşma Youtube'a daha fazla profesyonel üretilmiş içerik kazandıracak, bunun yanında yaratıcı kesimdekiler yeni medya düzeninde haklarını daha fazla korumuş olacak.

YouTube benzer bir anlaşmayı Eylül ayında yine Fransa'da müzik videoları için imzalamıştı. Önceki günlerde de YouTube'un Fransız rakibi DailyMotion da 20 televizyon kanalından içerik sağlamayı planladıklarını açıklamıştı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun