Genel 05 MART 2009 / 10:34

Foxconn Türkiye'de 2010’da üretime geçecek

HP ile Foxconn Teknoloji Grubu üst düzey yöneticileri, T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

HP ile Foxconn Teknoloji Grubu üst düzey yöneticileri, T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.


Toplantıya, T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, Foxconn Başkan Yardımcısı Jim Chang ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi (EMEA) Kişisel Sistemler Grubu’ndan Sorumlu HP Başkan Yardımcısı Eric Cador katıldı. Yaklaşık 60 milyon ABD Doları değerindeki yatırımla birlikte, 2.000 kişiye ulaşacak istihdam fırsatı sunacak üretim tesisine ilişkin planlamaların paylaşıldığı toplantıda tesisin Mart 2010’da faaliyete geçmesinin planlandığı açıklandı. T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz dünyayı etkisi altına alan global kriz ortamında yatırımların azalmasına karşın bu dönemden stratejik adım atan şirketlerin kriz sonrasında daha güçlü ve önde olacaklarını söyledi. Foxconn Başkan Yardımcısı Jim Chang, “Planlanan tesis, Foxconn’un Çorlu bölgesindeki ilk masaüstü bilgisayar üretim tesisi olacak. Yetenekli iş gücü, stratejik konumu ve sağlanan devlet desteği, ürünleri hızlı ve rekabetçi biçimde sevk etme operasyonları için Türkiye’yi ideal bir konuma getiriyor.” şeklinde konuştu. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi (EMEA) Kişisel Sistemler Grubu’ndan Sorumlu HP Başkan Yardımcısı Eric Cador çalıştıkları bütün bölgelerde lider konumda olduklarını belirterek krize kuvvetli konumda girdiklerini söyledi. Cador, HP’nin Türkiye pazarında 20. Yılını doldurduğunu Türkiye’yi tanıdıklarını ifade ederek Türkiye’nin bu bölgede köprü olduğunu ve çevre ülkelerinde Türkiye ile birlikte çok daha kuvvetli olacağını ifade etti. Toplantıda Foxconn’un Türkiye’ye yatırım yapma kararını dikkatli bir eleme sonucu aldığı ve seçimin ülkemizin var olan iç pazar potansiyeli, Avrupa ve Ortadoğu arasındaki stratejik konumu, kaliteli mühendis ve iş gücüne istinaden aldığı kaydedildi. Türkiye yatırımı; Foxconn ile HP arasında uzun zamandır sürmekte olan iş birliğini de bir adım öteye daha taşıyor. Yeni tesis, aralarında Brezilya, Çin, Meksika ve proje aşamasında olan Rusya’nın da bulunduğu dünyanın diğer bölgelerinde yer alan Foxconn tesislerini tamamlayıcı nitelikte olacak.