Genel 02 ARALIK 2010 / 10:30

Foxconn, HP ürünlerini 2011'de Türkiye'de üretecek

Uzun zamandır gündemde olan yatırım sonunda ilk meyvelerini vermeye başlıyor.

Uzun zamandır gündemde olan yatırım sonunda ilk meyvelerini vermeye başlıyor.


Dünya çapında büyük markaların tedarikçisi konumunda olan (ve laf aramızda bundan kısa bir süre önce Çin'deki intihar skandallarıyla da bolca gündeme gelen) Foxconn, HP masaüstü bilgisayarlarının Türkiye'deki üretimine 2011 yılında başlayacak. Fabrikada yılda 2 milyon 400 bin masaüstü bilgisayar üretilmesi bekleniyor. Çorlu Avrupa Serbest Bölgesinde inşa edilen Foxconn masaüstü bilgisayar fabrikasından çıkacak ürünlerde "Türk Malı" ibaresi yer alacak.

HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, HP'nin küresel tedarikçisi Foxconn'u Türkiye'ye getirmek için son 5 yılda yoğun çaba gösterdiklerini, Çorlu'daki fabrikanın Türkiye'nin Doğu Avrupa, Akdeniz, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya kişisel bilgisayar ihraç eden bir merkez üssü olmasını sağlayacağını belirtti.

Urçar, ayrıca şunları kaydetti: "HP Türkiye açısından baktığımızda, coğrafi konumuyla Doğu ve Batı arasında bir köprü durumunda olan Türkiye bölge ülkelerine ileri teknoloji ihraç edebilecek olan önemli bir merkez üssüdür. Ayrıca, Türkiye istikrarlı ekonomisi ve uluslararası alanda kendini kanıtlamış yöneticileriyle ciddi bir know-how geliştirmiştir. Foxconn'un şu anda sadece HP'ye üretim yapacak olan Çorlu'daki fabrikasıyla Türkiye, HP'nin Avrupa'daki 3 büyük üretim merkezinden biri haline gelmiştir."

Bugün bilgisayar, yarın sunucu

Foxconn fabrikasının, ekonomik şartların elvermesi halinde, ileride bilgisayar yedek parçaları sağlayan bir ulusal tedarik zincirinin oluşturulması bağlamında da stratejik önem taşıdıklarını ifade eden Urçar, fabrikanın ileride dizüstü bilgisayar, aksesuar ve sunucu üretme potansiyeli taşıdığını vurguladı.

HP'nin Türkiye konusunda ne denli ciddi yatırımlar içinde olduğunu HP Labs'in uzantısı olan İTÜ Yazılım İnovasyon Merkezi üzerinden anlatan Urçar, bütün çalışmalarının sonunda amaçlarının BT sektörüne ayrılan kaynakları GSMH'de yüzde 1'den 2,5 seviyesine çıkarmak olduğunu açıkladı.

"2012'de yılda 1,5 milyar dolar ciro yapacağız"

Foxconn Türkiye Genel Müdürü Tuna Kardeş, Türkiye'deki yetişmiş insan gücüne olan inançlarından dolayı yatırım yaptıklarını belirtirken, Türkiye'nin işgücü açısından en ucuz ülke olmamasına rağmen vasıflı eleman ve küresel şirketler için uluslararası alanda yer alan üst düzey yönetici sayısı açısının önemli olduğunu belirtti.

Fabrika için 60 milyon dolarlık bir yatırım eşliğinde ilk aşamada 1.500 kişi istihdam edilecek. Üretim 15 Ocak'ta başlayacak ve yılda 2,4 milyon kişisel bilgisayar üretecek. Fabrikada üretilen masaüstü bilgisayarların yüzde 90'ı yurtdışına ihraç edilecek.

İlerleyen zamanlarda fabrikanın genişletilmesiyle üretim kapasitesinin ayda 400 bin bilgisayara kadar çıkarılabileceği belirtiliyor. Foxconn'un ilk aşamada toplam satış değerinin yüzde 60'ı kadar ihracat gerçekleştirmesi ve 2012'de yılda 1,5 milyar dolar ciro elde etmesi bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun