Genel 28 MAYIS 2010 / 10:39

Foxconn'dan intihara yasak geldi

Fabrika yönetimi yaşanan intihar olaylarından sonra işçilerin intihar etmesini yasakladı!

Fabrika yönetimi yaşanan intihar olaylarından sonra işçilerin intihar etmesini yasakladı!


Tam da Foxconn'dan bu aralar ne kadar çok haber geliyor derken, yazmasak içimizin rahat etmeyeceği bir haber daha geldi. Zira Çarşamba günü Shenzen kompleksinde yaşanan son intihar olayının ardından, Foxconn yönetiminin işçilere intihar etmeyeceklerine dair sözleşme imzalatarak komik ötesi bir karara imza attığı konuşuluyor.

Apple ve HP'nin, fabrikanın çalışma koşullarını araştırma kararından sonra fabrika yönetimi üzerinde ciddi baskı oluşmuştu. Bunun üzerine yönetimin önlem alma adına işi iyice abarttığı ve işçilerden artık intihar etmeyeceklerine dair bir sözleşme imzalamasını istediği söyleniyor. Yeni sözleşmeye göre işçilerin kendilerine ve başkalarına zarar vermeyeceğini taahhüt etmeleri gerekiyor. Aynı zamanda, sözleşmede intihara teşebbüs edilmesi durumunda yönetimin bir sorumluluğu olmadığının işçiler tarafından kabul edilmesini isteniyor.

Yönetim, bu önlem planın bir parçası olarak işçilerin intihar etmemesi için fabrikanın pencerelerini ve çatılarını dikenli tellerle çevreledi.

Olası bir sözleşme feshi durumunda yaptırımın ne olacağı da merak konusu.

Haberin detaylarını bu adresten okuyabilirsiniz.