Genel 11 KASIM 2010 / 07:38

Forrester: "E-kitap satışı 1 milyar doları buldu"

Görünüşe göre e-kitap işi hızlı ilerlemesine rağmen daha Groupon'un üçte birine yetişememiş.

Görünüşe göre e-kitap işi hızlı ilerlemesine rağmen daha Groupon'un üçte birine yetişememiş.


Araştırma şirketi Forrester, tahminlerine göre 2010'da e-kitap satışlarının 1 milyar dolara ulaştığını ve 2015 yılında bu rakamın yıllık 3 milyar doları bulacağını açıkladı. Şirketin 4 bin kişi üzerinde yaptığı çalışmaya göre kitap okuyanların şimdilik sadece yüzde 7'si e-kitap okuyucusuna dönüşebilmişken, bu kesimin harcadığı para yıllık 1 milyar dolara yaklaşıyor. Bu rakam alışveriş sitesi Groupon'un ancak üçte biri, hala nereden para kazanacağına karar veremeyen Twitter'in değerine de yaklaşık denk.

Forrester, e-kitaba ilgi gösteren bu yüzde 7'lik kısmın sıkı birer kitap okuyucusu olmanın yanında, kitaplara para dökmeye hazır sıkı bir tüketici profili de çizdiğine dikkat çekiyor. Bununla birlikte bu kesimin tamamı e-kitap okuyuculara sahip değil. Hatta yüzde 35'i satın aldıkları e-kitapları dizüstü bilgisayarlarından okumayı tercih ediyor. Liste yüzde 32 Kindle, yüzde 15 iPhone, yüzde 12 Sony e-okuyucu şeklinde uzayıp gidiyor.

Kindle sahibi olan okuyucular ise okudukları kitapların yüzde 66'sını e-kitap formatında okuduklarını belirtmişler ki, bu da altı çizilesi bir detay.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun