Genel 11 KASIM 2010 / 07:38

Forrester: "E-kitap satışı 1 milyar doları buldu"

Görünüşe göre e-kitap işi hızlı ilerlemesine rağmen daha Groupon'un üçte birine yetişememiş.

Görünüşe göre e-kitap işi hızlı ilerlemesine rağmen daha Groupon'un üçte birine yetişememiş.


Araştırma şirketi Forrester, tahminlerine göre 2010'da e-kitap satışlarının 1 milyar dolara ulaştığını ve 2015 yılında bu rakamın yıllık 3 milyar doları bulacağını açıkladı. Şirketin 4 bin kişi üzerinde yaptığı çalışmaya göre kitap okuyanların şimdilik sadece yüzde 7'si e-kitap okuyucusuna dönüşebilmişken, bu kesimin harcadığı para yıllık 1 milyar dolara yaklaşıyor. Bu rakam alışveriş sitesi Groupon'un ancak üçte biri, hala nereden para kazanacağına karar veremeyen Twitter'in değerine de yaklaşık denk.

Forrester, e-kitaba ilgi gösteren bu yüzde 7'lik kısmın sıkı birer kitap okuyucusu olmanın yanında, kitaplara para dökmeye hazır sıkı bir tüketici profili de çizdiğine dikkat çekiyor. Bununla birlikte bu kesimin tamamı e-kitap okuyuculara sahip değil. Hatta yüzde 35'i satın aldıkları e-kitapları dizüstü bilgisayarlarından okumayı tercih ediyor. Liste yüzde 32 Kindle, yüzde 15 iPhone, yüzde 12 Sony e-okuyucu şeklinde uzayıp gidiyor.

Kindle sahibi olan okuyucular ise okudukları kitapların yüzde 66'sını e-kitap formatında okuduklarını belirtmişler ki, bu da altı çizilesi bir detay.