Genel 05 EKİM 2011 / 12:07

Finans dünyası krizlere, risklere rağmen büyüyor

ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi ‘11’in son gününün açılış konferanslarından biri, finans sektörü ve bölge ülkelerinin uygulamaları oldu. “Bölgedeki Finans/Bankacılık Sistemleri ve Gelecek Yatırımları” başlıklı paneli Lostar Bilgi Güvenliği Genel Müdürü Murat Lostar yönetti. Panele Suudi Arabistan’dan Islamic Development Bank, Bilgi İşlem Direktörü Muhammed A. El-Sayed, Gürcistan’dan Bank of Georgia Group, Stratejik Projeler Kıdemli Yöneticis Ilia Revia ve Kaspersky Lab Ortadoğu ve Türkiye Genel Müdürü Tarek Kuzbari konuşmacı olarak katıldı.

Uluslararası bir kalkınma bankası olduklarını belirten Muhammed A. El-Sayed, banka bütününde SAP odaklı uygulamaları hayata geçirdiklerini söyledi. Suudi Arabistan’da bir merkezleri ve 5 tane de bölgesel ofisleri olduğunu söyleyen Muhammed A. El-Sayed, şu bilgileri verdi:

“BT çözümlerimiz aslında vardı, ama bunlar bölüm bölüm ayrılmıştı ve izole durumdaydı. Oysa analitik raporlama için tek bir yapınız olması gerek. Bu konudaki yatırımlar için önce iş süreçlerini adım adım yazdık. Sonra BT departmanından, bu iş süreçlerine en iyi uyacak çözümü bulmasını istedik. Bu da SAP oldu.”

Krizler fırsatları beraberinde getiriyor

Krizlerin yarattığı fırsatlara dikkat çeken Ilia Revia ise, krizin ardından bankaların maliyetinin arttığını, müşteri memnuniyetini sağlamayı gerekli kıldığı gibi, müşteriyi artık memnun etmenin de zorlaştığını vurguladı. Kendilerinin de, iş süreçlerini banka bütününde etkinlik ve maliyet yönetimi öncelikli olmak üzere konumlandırdıklarını belirten Revia, yeni düzenlemelere uygun bir yapı oluşturmaya özen gösterdiklerini, bunları konumlandırmada hızlı olmaya önem verdiklerini ifade etti.

Bu yapıda, tüketici koruma yapısının da düzenlemelerle öne çıktığın hatırlatan Revia, “Böylece müşteriye yönelik kanal fırsatları artırıldı ve hız önem kazandı. Bizim sunduğumuz hızlı ödeme terminallerimiz, internet bankacılığı kadar hızlı ve bu arada, kredi skorlama sistemini de hayata geçirdik” dedi.

Küresel ölçekte siber suçların sayısı artıyor

Global bazda siber suçların oranının hızla arttığına dikkat çeken Tarek Kuzbari’ye göre, özellikle son 3 yılda bankaların karşı karşıya oldukları riskler arttı. Bunları “Artık daha sofistike riskler var” sözleri ile tanımlayan Kuzbari, şöyle devam etti:

“Bu riskler daha da artacak. İki yıl önce bu riskler globaldi, ama artık ülkeye ve bankaya göre özel, lokal riskler söz konusu. Bankaların kendilerini ve müşterilerini koruyabilmeleri için güvenlik yapıları ve politikaları önemli. Bankalar, kullanıcıların da güvenliğini sağlayabilmeli. Ama asıl önemli olan, tüm tarafların farkındalığı, riskler hakkında bilgi sahibi olması.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun