Genel 20 MAYIS 2014 / 14:52

"Filistin'i görselleştirmek" en iyi sosyal aktivizm ödülünü kazandı

Almanya Federal Cumhuriyeti’nin 30 dilde yayın yapan kamu yayıncılık kuruluşu Deutsche Welle tarafından düzenlenen bloglar, sosyal medya ve internet sitelerini kapsayan en büyük uluslararası yarışması ‘Bobs’ sonuçlandı. Dünyanın dört bir yanından internet kullanıcıları dört haftalık süreçte 154 finalist için toplam 70 binin üzerinde oy kullandı.
14 dilde verilen Bobs Ödülleriyle internetteki yeni iletişim araçlarının çeşitliliği ve giderek artan önemine dikkat çekilmesi, seçkin örneklere vurgu yapılması ve bu medya araçları üzerinden diller üstü bir diyalog oluşturulması hedefleniyor.

Bangladeş‘ten “BanglaBraille” okul kitaplarını dijitalleştirerek körler alfabesi) Braille’ye çevirip basan ve internet sitesinde müfredatta yer alan derslerin ses dosyalarına da yer veren projesiyle en iyi inovasyon ödülünü kazandı.
“Visualizing Palastine” (Filistin’i görselleştirmek) adlı internet sitesi, En İyi Sosyal Aktivizm kategorisinde ödüle layık görüldü. Filistin bölgelerindeki durumun grafikler yoluyla gözler önüne serildiği sayfada sadece Yahudi yerleşimleri gibi tartışmalı konular değil, aynı zamanda çevre, tıbbi hizmetler, eğitim gibi konular da yer buluyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler özel ödülünün sahibi bu yıl Ukrayna‘dan “YanukovychLeaks” portalı oldu. Mısırlı Mosa’ab Elshamy Kahire’deki güncel gelişmeleri, aynı zamanda Mısır kültürü ve günlük yaşamını yansıtan etkileyici fotoğrafları en iyi blog ödülünü aldı . Türkçe içeriklerin yarıştığı “Halkın Tercihi“ kategorisinde de sonuçlar belirlendi. İnternet kullanıcılarının oylarıyla belirlenen bu kategoride kazanan, geçen yıl gibi bu yıl da “Yüksekova Haber“ oldu.

Deutsche Welle’nin bu yıl 30 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında düzenlediği Global Medya Forumu’nun bu yılki ana teması ‘Enformasyondan katılıma‘ başlığını taşıyor. Bir taşra bölgesinde altı diyalektte çıkarılan haftalık gazete “Khabar Lahariya”tamamen kadın gazetecilerin ürünü. Çoğu okuma yazmayı sonradan öğrenmiş olan bu kadın aktivistler gazetenin hem üretimini hem dağıtımını üstleniyor ve yazdıkları içeriklerle ağırlıklı olarak ülkenin kuzey ve doğusunda internet erişiminin neredeyse hiç bulunmadığı köy halkına hitap ederek buralardaki en önemli bilgi kaynağı işlevini görüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun