Genel 06 TEMMUZ 2012 / 13:59

FIFA devrim niteliğinde karar aldı

FIFA devrim niteliğinde karar aldı

Yılladır futbolda konuşulan ama bir türlü onaylanmayan uygulama nihayet hayata geçti. Maçlarda bundan böyle kale çizgisi teknolojisi kullanılacak. Özellikle 1966 Dünya Kupası Finali'nden beri konuşulan ama muhafazakar görüşler sebebiyle bir türlü hayata geçirilemeyen uygulama, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu tarafından hayata geçiriliyor. Uygulamaya karşıt olan Michel Platini, kale çizgisi teknolojisinin futbol doğasında bulunan ‘hata’ yapmayı ortadan kaldıracağını öne sürüyordu. Bu doğrultuda, çizgi hakemi uygulamasına geçilmiş, ama bu konudaki eleştiri ve şikayetlerin önüne geçilmemişti. Platini'nin fikrine karşıt olan FIFA Başkanı Sepp Blatter, teknolojinin futbolda mutlaka kullanılması gerektiğini söyleyerek, kale çizgisi teknolojisine geçilmesinde ısrar ediyordu.

Yeni uygulamayla birlikte ‘şahin gözü’ ve ‘çipli top’ kullanılarak oluşabilecek hataların en aza indirilmesi amaçlanıyor. Bunun yanı sıra hali hazırdaki 5 hakem uygulaması da devam ederek, teknojinin yanıldığı durumlarda insandan da yardım alınması sürdürülecek.

Uygulama ilk olarak bu yıl Japonya’da düzenlenecek olan FIFA Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda kullanılacak. Devamındaysa 2014 yılında Brezilya’da gerçekleştirilecek Dünya Kupası’nda kullanılmaya devam edecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun