Genel 06 TEMMUZ 2012 / 13:59

FIFA devrim niteliğinde karar aldı

FIFA devrim niteliğinde karar aldı

Yılladır futbolda konuşulan ama bir türlü onaylanmayan uygulama nihayet hayata geçti. Maçlarda bundan böyle kale çizgisi teknolojisi kullanılacak. Özellikle 1966 Dünya Kupası Finali'nden beri konuşulan ama muhafazakar görüşler sebebiyle bir türlü hayata geçirilemeyen uygulama, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu tarafından hayata geçiriliyor. Uygulamaya karşıt olan Michel Platini, kale çizgisi teknolojisinin futbol doğasında bulunan ‘hata’ yapmayı ortadan kaldıracağını öne sürüyordu. Bu doğrultuda, çizgi hakemi uygulamasına geçilmiş, ama bu konudaki eleştiri ve şikayetlerin önüne geçilmemişti. Platini'nin fikrine karşıt olan FIFA Başkanı Sepp Blatter, teknolojinin futbolda mutlaka kullanılması gerektiğini söyleyerek, kale çizgisi teknolojisine geçilmesinde ısrar ediyordu.

Yeni uygulamayla birlikte ‘şahin gözü’ ve ‘çipli top’ kullanılarak oluşabilecek hataların en aza indirilmesi amaçlanıyor. Bunun yanı sıra hali hazırdaki 5 hakem uygulaması da devam ederek, teknojinin yanıldığı durumlarda insandan da yardım alınması sürdürülecek.

Uygulama ilk olarak bu yıl Japonya’da düzenlenecek olan FIFA Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda kullanılacak. Devamındaysa 2014 yılında Brezilya’da gerçekleştirilecek Dünya Kupası’nda kullanılmaya devam edecek.