Genel 14 TEMMUZ 2014 / 15:10

FICO bankalara özel bir çözüm sunuyor

FICO, yeni sunduğu The Fair Isaac Advisors P&L Insight Service adlı danışmanlık hizmetiyle özellikle büyüme hedefi olan bankalara çok özel bir analitik hizmet daha sunuyor.Analitik ve karar yönetim sistemleri sağlayıcısı şirketlerinden FICO, bireysel bankacılıkta portföy karlılığını artırmanın yeni yollarını bulmada yardımcı olacak The Fair Isaac Advisors P&L Insight Service’i hayata geçirdi. Bu danışmanlık hizmeti sayesinde analiz sonuçları ile sunulan fırsatları değerlendirmek ve riskleri en aza indirmek için taktiksel ve stratejik tavsiyelerde bulunarak karlılığı artırmaya yönelik net bir yol haritası oluşturuluyor.

"Karlılığı artırmaya yönelik net bir yol haritası oluşturuyor"

Giderek zorlaşan bankacılık mevzuatı ve ekonomik dalgalanma ortamının portföy yöneticilerinin sonuçları tahmin etmelerinin ve dolayısıyla karlılığı artırmalarının giderek güçleştiğini belirten Fair Isaac Advisors Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Robert Duque-Ribeiro, “Buna karşılık, bankaların üst düzey yöneticileri ise bankanın mali hedeflerinin nasıl etkileneceğini net bir biçimde ortaya koyan detaylı stratejik planlara ihtiyaç duyuyor ve bunu talep ediyorlar. The Fair Isaac Advisors P&L Insight Service, tam da bu noktada fırsatları değerlendirmek ya da riskleri en aza indirmek için taktiksel ve stratejik tavsiyelerde bulunarak karlılığı artırmaya yönelik net bir yol haritası oluşturuyor” dedi.

Robert Duque-Riberio, dünyanın farklı ülkelerinde bireysel bankacılık hizmeti veren bankalara pek çok çözüm ürettiklerini belirterek, risk yöneticilerinin ve portföy yöneticilerinin, ekonomik belirsizlik ve pazarda meydana gelen rekabetçi çalkantılar nedeniyle, her defasında doğru tahminlerde bulunmakta zorlandıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu durum özellikle şirket birleşmesi ve satın alma yoluyla büyüyen bankalar ve dönüşme veya küçülme sürecinde olan bankalar için söz konusu. Hızlı büyüme planları olan bankaların da çok da etkin olmayan sonuçlar elde ettiğini görüyoruz. The Fair Isaac Advisors, P&L Insight Service ile müşteriye, portföyünün ne derece sağlıklı olduğu konusunda sürekli göstergeler sunuyor. Bu verileri, deneyimli danışmanların analizleriyle birleştirerek kurumların fırsatları tespit edebilmelerine ya da varsa sorunları bulup çözmelerine, büyümeyi hızlandırmalarına ve sağlıklı stratejik planlama yapabilmelerine yardımcı oluyoruz. Bu analitik çözümler bir kaç günde hazırlanabiliyor ve her üç ayda bir de raporlama yapılabiliyor.”

Geleneksel kar-zarar değerlendirmelerinden farklı olarak, P&L Insight Service kredi yaşam döngüsü boyunca pazarlama, kredi tahsisi, müşteri yönetimi ve tahsilat süreçleri üzerinde olabilecek etkileri inceliyor. FICO danışmanları, bankanın portföyünün kendine özgü dinamiklerine uygun şekilde adapte edilebilen FICO’nun kendi tahmin modellerine sahip özel yazılımını kullanarak hızlı, somut ve uygulanabilir bilgiler üretebiliyor. FICO danışmanları 12 ila 24 aylık portföy düzeyinde veriyi anlaşılır raporlamalara dönüştürüyor, kar getiren unsurlarının otomatik trend analizlerini sağlıyor; somut, işe yarar, ölçülebilir tavsiyelerde bulunuyor ve kısa, orta ve uzun dönem hedef belirlemeye yönelik stratejik planlama faaliyetlerine yardımcı oluyor.

 
ETİKETLER : bankacılık FICO yazılım
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun