Genel 11 MART 2011 / 15:43

Felakete Google yardımı

Google, Japonya’da meydana gelen 8.9 şiddetindeki depremden sonra “Person Finder” hizmetinin bir versiyonunu hayata geçirdi.

Bu yapıda web sitesi bir yönlendirici ve mesaj tahtası işlevi görüyor. Böylece insanlar yakınlarını arayabiliyor ya da kişiler iyi olduklarını bildiren bir notu bu yapıya iliştirebiliyor. Bu yapı, web siteleri ve sosyal network sayfalarına gömülebilecek şekilde tasarlandı. Böylece mümkün olduğunca çok insana erişebilmek hedefleniyor. Sistem, insanların doğrudan iletişiminin kesilmesine neden olan felaketlerin ardından ne kadar kullanışlı ve faydalı olduğunu göstermişti.BBC News’ın haberine göre, Japonya’da depremin hemen ardından hayata geçirilen Person Finder, 2 bin 200’den fazla kayıt tutuyor. Japonya’da yaşanan depremin yarattığı hasarın net kapsamı henüz bilinmiyor. Ama artçı sarsıntılar ve tsunami’nin on binlerce insanı yerinden ettiği de açık bir gerçek.Sistem daha önce Haiti depremi ve Katrina Kasırgası'da kullanılmıştıPerson Finder’ın geliştirilme sebebi, türlü felaketlerin ardından ortak bir sorunu çözebilmek. Çünkü bir felaketin hemen arkasından farklı organizasyonlar yardım hizmetleri taşıyor ve kurbanlarla ilgili bilgi toplamaya çabalıyordu ancak Person Finder gibi araçlardan önce, bu gibi felaketlerin ardından farklı kuruluşlardan bilgileri toparlamak ve ailelerin, dostların kayıp üyelerini bulup bir araya gelmesine yardımcı olmak çok zordu.Bu sitenin temeli, aslında kayıp olan kişileri tanımlamak veya emniyette olduğunu bildirmek isteyenlere yardım etmek için çok sık rastlanılan bir formata dayanıyor. Felaketlerin ardından, farklı ülkelerdeki birçok gönüllü bu formatlı bilgi için siteleri tarıyor ve bulduklarını da People Finder veritabanına ekliyor. Diğerleri bloglardan, metinlerden ve tweet’lerden bilgiyi alıyor ve söz konusu formata dönüştürüyor. Böylece bunlar da veritabanına eklenebilir hale geliyor.Bu sistem ilk olarak 2010 Ocak’ında Haiti’yi vuran deprem felaketinin ardından kullanıldı. Sistemin baz aldığı ilk çalışma ise New Orleans’ı vuran Katrina Kasırgası sonrası yapılmıştı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun