Genel 25 EKİM 2010 / 11:31

FCC'nin yeni spektrumları 120 milyar dolara gidecek

Havadan para kazanmanın daha güzel bir tanımı olabilir mi?

Havadan para kazanmanın daha güzel bir tanımı olabilir mi?


Amerikan Federal İletişim Komisyonu (FCC), kablosuz iletişim spektrumunun bir kısmını daha önümüzdeki yıllarda kullanıma açacağını ve bunun 120 milyar dolar civarında gelir getirmesini beklediklerini açıkladı. Plana göre önümüzde 5 yıl içinde 300 MHz bandı kullanıma açılırken, 10 yıl içinde 500 MHz bandı da kablosuz iletişim amacıyla hizmete girecek (http://www.digitaltrends.com/mobile/fcc-says-new-wireless-spectrum-is-worth-120-billion).

Ülkenin iki dev mobil endüstri grubu, CEA ve CTIA tarafından alınan bu kararı gayet olumlu karşıladıklarını açıkladılar. Çünkü giderek artan mobil veri kullanımı kablosuz spektrum üzerinde giderek daha fazla kapasite gerektiriyor ve ilgili frekanslar bu kapasitenin sağlanması açısından oldukça önemli. Hatırlarsanız ülkemizde yapılan 3G ihalesinde de özellikle A tipi lisans için astronomik fiyatlar teklif edilmiş, toplamda 1,9 milyon TL gelir elde edilmişti.

FCC'nin planları bununla da sınırlı değil. Komisyon bunun yanında televizyon kanalları için kullanılan beyaz alan spektrumunu da kablosuz iletişime yönlendirmek için çalışıyor. Beyaz alan spektrumu, iki farklı televizyon kanalının birbirinin frekansına karışmaması ve kanalların cihaz üzerinde üst üste binmemesi için kullanılan frekans ara boşluklarına deniyor.

Bu arada bu habere herkesin sevindiği de söylenemez. Öyle görünüyor ki kullanıma sunulacak olan spektrumlar dünyanın dört bir yanında gezerek hava durumu ve atmosfer koşulları hakkında bilgi toplayan meteoroloji balonlarının yönlendirme frekansıyla çakışacak gibi. Detayları bu adreste bulabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun