Genel 11 EKİM 2009 / 08:54

Fatih Belediyesi, tarihi eserleri cebe taşıyor

Fatih Belediyesi, bu yıl fuarda, “Tarih Sesleniyor” isimli yeni bir projenin tanıtımını yapıyor.

Fatih Belediyesi, bu yıl fuarda, “Tarih Sesleniyor” isimli yeni bir projenin tanıtımını yapıyor.


‘Tarih Sesleniyor’ adı altında başlatılan proje ile Tarihi Yarımada Fatih’e ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler cep telefonları ile 444'lü bir numarayı arayarak sesli, SMS kullanarak yazılı ve Bluetooth ile WiFi kullanarak görüntülü bilgi alabiliyor. Proje çerçevesinde Fatih’te bulunan tarihi eserlerin büyük bir kısmı tek tek numaralandırılmış durumda. Bu eserlerin yanlarına konulacak küçük plakalara bu numaralar ve aranması gereken telefon numarası yazılacak. Böylece yerli ve yabancı turistler ister SMS yoluyla cep telefonlarına görüntülü ve sesli bilgi alabilecekler, isterlerse de arayacakları sabit numara ile İngilizce ve Türkçe tarihi eser hakkında sesli bilgi alabilecekler.

Konu ile ilgili değerledirmede bulunan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti çalışmaları için başlattıkları yeni projenin tarihi yarımadayı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin teknolojiyi kullanarak bilgiye ulaşmalarını sağladıklarını söyledi. Demir, ‘Tarih Sesleniyor’ projesinin 2010 senesi öncesinde başlatılacağını, Kültür Başkenti süresince de faaliyette olacağını dile getirdi. Projenin örnek çalışmasını ziyaretçiler, Fatih Belediyesi’nin CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı'ndaki standında görebiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun