Genel 09 EKİM 2010 / 07:17

Fatih Belediyesi CeBIT'de iki yeni uygulamasını tanıtıyor

Fatih Belediyesi bu yıl CeBIT Bilişim Fuarı'ndaki standında iki yeni uygulamasını tanıtıyor.

Fatih Belediyesi bu yıl CeBIT Bilişim Fuarı'ndaki standında iki yeni uygulamasını tanıtıyor.


Fatih Belediyesi bu yıl, CeBIT Bilişim Fuarı'ında iki yeni uygulamasını tanıtıyor. Kamu salonunda Fatih Belediyesi standında tanıtılan yeni uygulamalar arasında multimedya kent rehberi ve bir mobil belediyecilik projesi olan sahada çevrimiçi hesap takip ve tahsilat sistemi yer alıyor. Multimedya kent rehberi, coğrafi bilgi sistemi, animasyon, vektör, 3D grafik ve yüksek çözünürlüklü video oynatmaya imkan sağlayan Multimedya kent rehberi, harita üzerinde 360 derece 3 boyutlu gerçek sokak videolarını görüntüleyebilen bir uygulama yaratıyor.

Fatih Belediyesi mühendisleri ve yazılımcıları tarafından geliştirilen Multimedya Coğrafi Bilgi Sistemi, Silverlight ve Esri'nin ArcGIS teknolojileri kullanılarak hazırlanan Multimedya kent rehberi, kullanıcının, Fatih Belediyesi web tabanlı Coğrafi Bilgi Sistemi uygulaması üzerinde kendine özgü çizimlerini oluşturabilmesi ve bunu başkaları ile paylaşabilmesine de olanak sağlıyor. 3D sokak görüntülerinin de alındığı ve mekanla ilgili bilgilere ekran üzerinden internet bağlantısı ile ulaşılmasını sağlayan sistem, turistler açısından da önemli bir hizmet sunuyor.

Sahada çevrimiçi hesap ve tahsilat sistemi ise ilk kez biraraya getirilen POS ile bütünleşik bir PDA cihazı ile gerçekleştiriliyor. Sistem ve PDA ürünü olan cihazla, belediye görevlileri, dönemsel vergileri kredi kartından kapıda tahsil edebiliyor. Saha görevlilerinin ihtiyacı olan tüm teknolojiyi üzerinde taşıyan cihazın bütünleşik barkod okuyucusu ile gerekli bilgilere kolaylıkla ulaşılıyor.

Ürünün PDA tarafında çalışan özel programıyla da dokunmatik ekrandan vergi türü seçiliyor. Sistemde gösterilen tutar otomatik olarak POS tarafına aktarılarak kredi kartı ile ödemesi alınıyor. Emlak vergisinden, çevre temizlik vergisine tüm vergiler uygulama ile tüm kredi kartları ile sistem üzerinden vatandaşların bulunduğu yerden alınabiliyor. Bütünleşik yazıcısı da olan cihazla, saha görevlileri basılı materyalleri de kolayca alabiliyor. Fatih Belediyesi'nin yeni uygulamaları ile ilgili ayrıntılı bilgi, altıncı salondaki D01 no'lu standtan alınabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun