Genel 22 ARALIK 2010 / 12:29

Fare beyniyle ilerleyen robot ürettiler

Biyolojik kontrol arabirimleri geliştikçe ortaya çıkan uygulamalar ilginç şekiller almaya başladı.

Biyolojik kontrol arabirimleri geliştikçe ortaya çıkan uygulamalar ilginç şekiller almaya başladı.


Reading Üniversitesi araştırmacıları, bir farenin beyninden alınan hücreler tarafından kontrol edilen robot geliştirdiklerini duyurdu. Peki nasıl? Fare beyninden alınan dokular bir kültüre yerleştiriliyor ve canlı kalmaları sağlanıyor. Daha sonra bu dokuların arasına hücreler arası elektrik akımlarını hissedebilen bir devren uçları yerleştiriliyor.

Kültür içinde yer alan beyin hücreleri aktif halde oldukları için kendi aralarında sürekli yeni bağlantılar gerçekleştiriyor ve algılayıcılar bunları hissediyor. Gerçekleşen bu değişimler de robota yön veriyor.

İşin ilginci, hücrelerin zamanlar engelleri algılama gibi özellikler kazanması ve bunları robotun hareketlerine aktarabilmesi. Gerçekten şaka gibi.

İşte robot böyle bir şey:

Wired'in haberinin detayları bu adreste.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun