Genel 24 ŞUBAT 2016 / 17:17

Facebook yeni beğen butonlarını kullanıma sunuyor

Eylül ayında Mark Zuckerberg’in katılımıyla Facebook Kaliforniya Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen soru cevap toplantısında, Facebook’un beğeni butonu değişikliği gündeme gelmişti.

Şirketin simgesi haline gelen beğen (like)  butonunun Facebook’ta kullanımına 2009 yılında başlandığını belirten Zuckerberg, 2009 yılından beri birçok kullanıcının beğenmedim (dislike) butonunu talep ettiğini sözlerine eklemişti. Mark Zuckerberg beğenmeme butonunun kullanıcıların paylaşımlarını kötüleyen bir güç haline gelmesini istemediğini ekleyerek,  yeni butonunun asıl amacının üzücü paylaşımların beğenilmesinin kötü duracağı durumlar için kullanılmasını hedeflediğini belirtmişti.
 
Facebook’un bir süredir test ettiği yeni beğeni butonları, Çarşamba günü resmi bloğu üzerinden duyuruldu. Üzgün, kızgın, aşk, kahkaha olarak dört yeni reaksiyonu içeren güncelleştirme önümüzdeki birkaç gün içerisinde tüm kullanıcılar için hazır olacak. Yeni eklenen yeni beğeni butonlarını kullanmak için “beğen” butonunun üzerine basılı tutup sağa/sola hareket ettirerek; üzgün, kızgın, aşk, kahkaha, olarak dört yeni reaksiyonları ekleyebilirsiniz.
 

 
Bir süredir İrlanda ve İspanya’daki kullanıcılar tarafından test edilen yeni özellik, kullanıcılarının farklı duygularını ifade etmesine imkân sağlayarak; etkileşimlerinin kalitesini yükseltmeyi hedefliyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Facebook Ürün Müdürü Sammi Krug, beğeni butonunun 7 yıl içerisinde Facebook için bir ikon haline geldiğini ve Facebook’un bir yılı aşkın süredir yeni beğeni butonları üzerinde çalıştığını belirtiyor.