Genel 29 OCAK 2016 / 11:37

Facebook'un Periscope'a cevabı

Facebook da kendi canlı yayın servisini aktifleştiriyor.

"Sosyal ağ" dendiğinde akla ilk gelen şirket Facebook, son zamanlarda bir trend haline gelen canlı video yayını hizmetini de sunuyor. Twitch ve Periscope gibi ünlü canlı yayın platformlarının günden güne güçlendiğini gören Facebook, ilk olarak ABD'deki iOS kullanıcılarına bu özelliği sunuyor.

Standart bir "durum güncellemesi" penceresinde, alt tarafta çıkan canlı video butonuna basıldığında bir başlık belirledikten sonra canlı yayınımıza başlayabiliyoruz. Canlı yayın akışı esnasında, telefonun ekranında kaç kişinin izlediğini görebildiğimiz gibi gelen yorumları da anlık olarak izleyebiliyoruz. Kaydı tamamlamamızla beraber yayın Zaman Tüneli'mize de kaydoluyor.

Twitch'teki veya YouTube'daki gibi, canlı yayın başladığında bildirim almak için kişiye abone olunabiliyor. Uygulamanın ABD dışındaki bölgelerde ve diğer mobil işletim sistemi platformlarında ne zaman aktifleşeceğiyle ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor.

Günümüzün trendi canlı yayın konusunda şu anda Periscope, YouTube ve Twitch önderliği mevcut. Periscope mobil cihazlar üzerinden yapılan yayınlar konusunda başarılıyken, YouTube daha çok PC aracılığıyla yapılan yayınlarda kullanılıyor. Twitch ise bilgisayar oyuncularının buluşma noktası haline gelmiş durumda.