Genel 19 OCAK 2016 / 11:01

Facebook Pittsburgh'da Araştırma Merkezi kuruyor

Yaklaşık 2 sene önce Facebook, Oculus VR’ı 2 milyar dolar bedelle satın almıştı. Sanal gerçeklikle yakından ilgilenen şirket, bu konuda araştırmalarını geliştireceği bir birim kuracağını duyurdu.

Facebook’un sanal gerçeklik için geliştireceği birim, Oculus ve Facebook çalışanlarına özel olmadan, şirketin genel yapılandırılmasından ayrı olarak, özerk bir statüyle kurulacağı belirtiliyor. Facebook Araştırma Merkezi’nin ABD’nin Pittsburgh şehrinde yer alması planlanıyor. Bu bölge bir bilim ve kültür merkezi olarak, ABD’nin en başarılı mühendislik fakültesini içinde barındırıyor.

Facebook, öncelikli olarak sanal gerçeklik ofisinde kendini, Oculus’un 3 boyutlu yüz ve vücut hareketi tanıma teknolojileri üzerinde geliştirmek istiyor.  20.000 metrekare büyüklüğünde olacak merkez için Facebook şimdiden bilgisayar görüşü araştırmacısı, bilgisayar görüşü mühendisi ve doktora sonrası bilgisayar görüşü alanına odaklanmış araştırmacıları arayarak, iş ilanlarına yoğunlaşmış durumda.

Sanal gerçeklik konusu, Facebook’un Mart 2014’te Oculus VR’ı satın almasıyla birlikte tüm dünyada ilgi görüyor. Samsung’dan, Sony’ye birçok üretici ve girişim sanal gerçeklik üzerinde çalışmalarına devam ediyor.  6 Ocak 2016'dan itibaren ön satışa çıkan Rift'in, son sürümünün 2016 yılının ilk çeyreğinde piyasaya çıkması planlanıyor. Oculus’un son kullanıcıyla buluşmasının ardından sanal gerçeklik endüstrisinde ciddi bir hareketlilik gerçekleşecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun