Genel 12 OCAK 2016 / 15:07

Facebook Messenger hakkında bilmediğiniz 10 özellik

Geçtiğimiz perşembe günü Facebook, Messenger'ın 800 milyondan fazla aylık aktif kullanıcısı olduğunu duyurmuştu.

Online mesajlaşma platformu Facebook Messenger üzerinden anlık mesajlaşma ötesinde yapabileceğiniz daha bir sürü uygulama bulunuyor. Geçen bir yıl içerisinde pek çok yeni güncellemeleri ile Messenger tüm mobil ihtiyaçlar için tek durak olmak istediğini gösteriyor.

1- Messenger için bağımsız bir web sitesi bulunuyor

Facebook’un mobil cihazlardaki uygulaması ile mesajlaşma uygulaması için 2 ayrı servisi bulunuyor. Aynı şekilde Facebook, mesajlaşma servisi Messenger’ın masaüstü uygulamasını yayınlayarak, internet tarayıcısına ek ayrı bir uygulama geliştirdiği görülüyor. Masaüstü uygulamanın ara yüzü aynı mobil uygulamaya benziyor. Her sohbet penceresi için bildirim alabileceğiniz, çağrı, görüntülü erişmek veya paylaştığınız fotoğrafları görebileceğiniz bir kenar çubuğu bulunuyor.

2- Messenger’ı kullanmanız için Facebook’a ihtiyacınız yok

Eğer bir Facebook hesabınız bulunmuyorsa bir telefon numarasıyla, Messenger’a erişebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey uygulamayı indirdikten sonra “Facebook’ta değilim” seçeneğine tıklayarak kayıt olmak.

3- Uber araç isteyebilirsinizBu yeni özellik ile kullanıcılar Facebook Messenger’da konumunu paylaştıktan sonra konumunun üzerine dokunarak, Uber sürücülerini arayabiliyor. Şimdilik sadece ABD kullanıcılarına açık olan hizmetin kısa süre içerisinde tüm dünya ülkelerine ulaşacak gibi gözüküyor. Konuyla ilgili basın açıklamasında bulunan Facebook yetkilileri konuyu şöyle özetliyor: “ Servis şu anda hala test aşamasında ve yalnızda ABD’de Uber’in olduğu bölgelerde kullanıma açık. Kısa süre içerisinde daha fazla ülke ve daha fazla partner, sistemimize katılacak.”
 
4- Grup konuşmalarına kolay erişmek için oturumu başa tutturabilirsiniz

Eğer aynı gruptan insanlarla her zaman sohbet ediyorsanız, konuşmayı bulmak için aşağı yukarı sayfada gezinmek zorunda kalmayarak, konuşmayı sabitleyebilirsiniz. Messenger uygulamasında “Gruplar” düğmesine tıklayın ve sol üst köşede “Tuttur” düğmesini göreceksiniz.  Eklemek istediğiniz konuşmayı seçerek, konuşmaya istediğiniz adı verebilirsiniz.  Ayrıca kamera düğmesine dokunarak, gruba profil fotoğrafı ekleyebilirsiniz.

5- Sessiz bildirimler

Mesajların sağ üst köşesine tıklayarak, belirli konuşmaları sessize alabilirsiniz. Bildirimlere dokunduktan sonra “15 dakikalığına, 1 saatliğine, 8 saatliğine, 24 saatliğine ya da tekrar açılana kadar” seçeneklerinden istediğiniz süreyi seçerek, konuşmaları sessize alabilirsiniz.

6- Ödeme yapın


Nakit olmadan uygulama üzerinden ödeme yapabileceğiniz birçok popüler uygulama bulunuyor ama bu başka bir uygulamayı telefonunuza indirmeniz anlamına geliyor. Geçen yıl Facebook’un duyurduğu yeni özellikle birlikte, Facebook Messenger üzerinden arkadaşlarınıza anlık olarak para gönderebilirsiniz.  

7- Yüz tanıma ile anında fotoğraf paylaşmaFacebook’un kısa süre önce duyurduğu Photo Magic özelliği ile birlikte profilinize eklediğiniz fotoğraflar için yüz tanıma teknolojisini kullanıyor. Photo Magic fotoğraflardaki yüzleri tanıyarak, Messenger’da fotoğrafları göndermeden önce kişilerin isimlerini otomatik olarak öneriyor. Messenger’ın bu yeni özelliği kullanmak isteyenler, Messenger’ın “Ayarlar” bölümünde yer alan Photo Magic’i aktifleştirmesi yeterli oluyor. 

8- Konumunuzu gönderinMessenger’da bulunduğunuz konumu ya da istediğiniz herhangi bir konumu işaretleyerek, sohbet penceresindeki üç noktalı ikona tıklayıp gönderebilirsiniz. Bunu yaptığınız takdirde, konum bilginizi mesaj olarak harita üzerinde belirtilerek karşı tarafa iletebilirsiniz.

9- GIF göndermek

Konuşma penceresinin altındaki üç noktalı ikona dokunarak, yükleyebileceğiniz farklı uygulamalar listesini görebilirsiniz.  Bir seçenek göreceğiniz GIPHY’e dokunduğunuzda App Store’a yönlendirileceksiniz. Uygulamayı normal de olduğu gibi indirebilirsiniz. Uygulama indirildikten sonra, Messenger üzerinden GIF gönderebilirsiniz.

10- Emoji ile mesajı konuları özelleştirin

Facebook kısa süre önce Messenger uygulamasını güncelleyerek, oldukça eğlenceli bir hale getirdi. Messenger üzerinden bir sohbet gerçekleştirdiğinizde, ekranın üst kısmında arkadaşınızın adına dokunduğunuzda, karşınıza renk, emoji ve takma ad seçeneklerini göreceksiniz. Bu seçeneklerle Messenger sohbetlerinizi kişiselleştirebilirsiniz.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun