Genel 26 KASIM 2009 / 10:10

Facebook kamuya gitmeye mi hazırlanıyor?

Şirket şimdilik iddiaları reddediyor; ancak çift sınıf hisse senedi yapısı kurmaya hazırlanıyor.

Şirket şimdilik iddiaları reddediyor; ancak çift sınıf hisse senedi yapısı kurmaya hazırlanıyor.


Facebook, kurucu Mark Zuckerberg'e ve diğer hissedarlara şirketin kontrolünü vermek için tasarlanmış çift sınıf hisse senedi yapısı yarattı.

Bu hareket halka arz için bir zemin olarak görülebilir; her ne kadar sosyal ağ "şu an" halka açılma planları olmadığını söylese de.

Bu çift sınıf hisse senedi yapısı Google'ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin'in Google'ın 2004'te halka açılmasından önce şirket üzerinde oy kullanma ehliyeti kontrolünü sürdürmek için yarattığı bir sistemdi. Google'ın B sınıfı hisselerine sahip olan Page ve Brin, CEO Eric Schmidt, A sınıfı hisse senedine göre on kat daha fazla oy gücüne sahiptiler.

Bir açıklamada Facebook şirketin hisse senedi yapısını kabul ettiğini söyleyen bir ifade kullanmıştı. Bu yapıya göre şirketin mevcut hissedarları, şirketin karşılaştığı bazı oy verme konularında kontrolü sürdürebilecekti. Şirket bunun yanı sıra, hangi yöneticilerin ve çalışanların daha yüksek oy gücüyle hisseleri alabileceği açıklamadı.

Facebook'un gelecekte hisse senedi kullanarak diğer şirketleri satın almak için hangi sınıf hisse senedi kullanacağı bilinmiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun