Genel 13 EYLÜL 2010 / 13:06

Facebook hırsızların yol haritası oldu

ABD’de hırsızlar önce kişilerin Facebook profillerini tarayarak soyguna girişiyordu.

ABD’de hırsızlar önce kişilerin Facebook profillerini tarayarak soyguna girişiyordu.


ABD’nin New Hampshire eyaletinde 18’den fazla evi soyan üç hırsız yakayı ele verdi; hikaye ise aslında tuhaf bir gerçekle sonlandı.

Yetkilileri uzun süre uğraştıran bu hırsızlık dizisinde, parçaların bir araya gelmesi zaman aldı. Ancak polisin sonunda keşfettiği bu karmaşık soygunun anahtarı Facebook olarak belirlendi.

Yapılan incelemelere göre, üç hırsız soymaya karar verdikleri evde yaşayan kişileri önce Facebook’tan seçiyordu. Buna göre hırsızlar, bu kişilerin Facebook profillerini inceliyor ve kişinin durumunu güncellemesiyle evde olmadığı zaman aralığını yakalıyordu.

Hırsızlık yapılan evlerde kurbanların Facebook üzerinden iş gezisine, tatile ya da bir yerlere gittiğini duyurduğunu belirten yetkililer, evi soyulan kurbanların profillerinin herkese açık olduğunun da altını çizdi. Bu senaryoya göre aslında kurbanlar yeterli güvenlik önlemi almayarak tehlikeyi çağırmış oldular.

Polis, bu yöntemle 50'den fazla soygun yapan üç hırsızın girdikleri evlerden 200 bin dolar tutarında nakit para ve eşya çaldığını belirtti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun