Genel 03 AĞUSTOS 2015 / 13:48

Facebook dünyanın her köşesine internet taşıyacak

Facebook, Dünya üzerinde internet erişimi olmayan bölgelere internet götürebilmek için bir proje başlattı. Bu bölgelere internet erişimi Drone’lar ile ulaştırılacak.Facebook CEO’su Mark Zuckerberg; güneş enerjisi kullanarak uçan ve havadan internet erişimi sağlayacak olan drone Aquila’yı tamamladıklarını ve yakın bir zamanda test uçuşlarına başlayacaklarını duyurdu.

Enerjisini güneşten alan ve aylarca kesintisiz uçabilecek olan Drone'ların kanat genişliğinin bir Boeing 737'den biraz daha büyük, ağırlığının ise bir otomobilden daha hafif olduğu ve Aquila drone sistemlerinin 10Gpbs internet hızı sağlayabilecek kapasitede tasarlandıkları belirtiliyor.Facebook CEO’su Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada çok heyecanlı olduklarını söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti. “Tamamen güneş enerjisiyle çalışan insansız hava aracımız Aquila çok yakında gökyüzünden dünyanın internet ulaşmayan köşelerine medeniyeti taşıyacak”

1.5 milyardan fazla üyesi bulunan Facebook'un bu hizmeti sayesinde kullanıcı sayısının daha da artması bekleniyor. Dünya üzerinde internete erişimine sahip olmayan yaklaşık 4 milyar insanı hedefleyen projenin ücretsiz olması nedeniyle, gelişmekte olan ülkelerde dolaylı yollardan milyonlarca yeni iş imkanları yaratması da beklentiler arasında.
ETİKETLER : Aquila drone Facebook