Genel 30 HAZİRAN 2010 / 12:48

Facebook, boşanma avukatlarının dostu oldu

Boşanma avukatları dava sürecinde elde edilecek pek çok bilgiyi sosyal ağlardan edinirken, bunları mahkemede kanıt olarak sunuyor.

Boşanma avukatları dava sürecinde elde edilecek pek çok bilgiyi sosyal ağlardan edinirken, bunları mahkemede kanıt olarak sunuyor.


ABD'de boşanma yoluna giden pek çok çiftin avukatı Facebook ve benzeri sosyal ağlardan topladıkları bilgileri mahkemede kanıt olarak sunuyor. Amerikan Avukatlar Akademisi'ne üye olan boşanma avukatlarının yüzde 80'i davada kanıt sunmak için sıklıkla sosyal ağlara başvuruyor. Son beş yılda avukatların kanıt elde etmek için sosyal ağları kullanması artık ABD'de doğal karşılanıyor.

Akademi Başkanı, Facebook'u sanal gerçekliği gerçek bir boşanma hikayesine dönüştürmesi konusunda rakipsiz bir lider olarak gördüğünü söylüyor. Davalarda sosyal ağlara başvuran bu avukatların yüzde 66'sı Facebook, yüzde 15'i MySpace, yüzde 5'i ise Twitter'dan elde ettiği bilgileri kanıt olarak kullanıyor.

Normal araştırma sürecinde bulunamayacak özel bilgileri Facebook'ta bulduklarını söyleyen avukatlar, sosyal ağların güvenilirliği konusunu da sorguluyor. Kişilere ait özel bilgilere kolaylıkla erişimin sakıncalı olduğu gerçeğine değinen avukatlar, kişilerin özel hayatlarını bu denli afişe etmelerine de anlam veremiyor.