Genel 21 MAYIS 2010 / 07:31

Facebook bir sonraki sevgilinizi tahmin edecek

Facebook CEO'su, kullanıcıların profil ve arkadaş listelerini inceleyerek kimin kiminle flört edeceğini bulabileceği iddiasında.

Facebook CEO'su, kullanıcıların profil ve arkadaş listelerini inceleyerek kimin kiminle flört edeceğini bulabileceği iddiasında.


Fortune dergisinin köşe yazarı David Kirkpatricks'in "Facebook Etkisi" isimli kitabından alınan bir bölümde, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg kullanıcının profil bilgilerini ve arkadaş profillerini inceleyerek bir sonraki sevgilisini tahmin ediyor. Zuckerberg'in bunu eğlence için yaptığı vurgulanırken, kitaptan yapılan alıntı şöyle:

"Servis mühendisleri bu tür tahminleri yapmak için her geçen gün daha fazla araç geliştiriyor. Zuckerberg ise bazen bu tür tahminlerle kendini eğlendiriyor. Örneğin arkadaşlık ilişkilerini ve iletişim biçimlerini inceleyerek kullanıcıların bir sonraki sevgililerini yüzde 33'lük doğruluk oranıyla tahmin edebiliyor. Kullanıcının gelecekteki sevgilisini anlamak için, Zuckerberg hangi kullanıcının kimlerle arkadaşlık ettiğini, bu arkadaşlardan kimlerin sevgilisinin olduğu ve kimlerin olmadığını incelerken buna benzer diğer göstergeleri de dikkate alıyor."

Bu tahmin kapasitesinin çiçek satışı, restoran rezervasyonları, tavsiye kitaplar gibi bazı reklam fırsatları için kullanılması bekleniyor. Bu hizmetin aynı zamanda kadın-erkek ilişkilerini ne yönde etkileyeceği şimdiden merak konusu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun