Genel 16 AĞUSTOS 2010 / 14:33

Facebook arama motoru olma yolunda ilerliyor

Facebook, 10 milyon dolar verip arama motoru Chai Labs’i satın aldı.

Facebook, 10 milyon dolar verip arama motoru Chai Labs’i satın aldı.

Online arama şirketi Chai Labs’i satın alan Facebook bu uğurda 10 milyon dolarını harcarken, sosyal ağın bu satın alma işlemi kafaları karıştırdı.

Chai Labs isimli şirket, “Semantik Arama” denilen bir teknoloji kullanırken, özel tarama ve yapay zeka gibi teknolojileri kullanarak, web üzerinde gerçek zamanlı milyonlarca veri noktasından bilgileri analiz ediyor ve topluyor.

Sosyal ağın zaten yerleşik bir arama motoru olduğunu varsayarsak, Facebook’un bu satın almasına anlam vermek zor. Facebook üzerindeki arama motorunu kullanan insan sayısının üye sayısına göre çok düşük olduğu gerçeğinden yola çıkan uzmanlar, bu arama motorunun çok da başarılı olmadığını öne sürüyor.

Arama altyapısına 10 milyon dolarlık yatırım yapan Facebook'un bu girişimi, sitenin iyileştirilmesinin ötesinde gelecekte önemli bir arama motoru olmak istemesi şeklinde yorunlamlanıyor. Site içinde vakit geçiren kullanıcıların aramak istediği şey için ayrıca farklı bir siteye girmelerini gerektirmeyen bu yeni sistemle, Facebook’un arama motoru rüyası gerçeğe dönüşür mü göreceğiz.