Genel 27 AĞUSTOS 2009 / 13:01

Facebook'a dikkat

Trend Micro yeni bir güvenlik açığı konusunda uyarıda bulundu.

Trend Micro yeni bir güvenlik açığı konusunda uyarıda bulundu.


Trend Micro Kıdemli Güvenlik Danışmanı Rik Ferguson, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Trend Micro, Facebook üzerinde oltalama, istenmeyen e-posta oluşturma ve yaratıcılarına reklam yoluyla para kazandırma amaçlı muzip uygulamalar keşfetti. Şu ana kadar 11 tehdit içeren uygulama tanımlandı. Bunların bazıları, kullanıcıları yanıltıcı bir Facebook oturum açma sayfasına yönlendiriyor ve kullanıcının kişisel bilgilerini ele geçiriyor. Hepsi de kurbanın Facebook arkadaş çevresinde yer alan her bir kişiye sahte mesajlar ya da istenmeyen e-postalar göndererek yayılmaya çalışıyor. Muzip uygulamaların sonraki versiyonlarında daha güvenilir hale gelen sahte bildirimlerin de gösterdiği gibi, söz konusu uygulamalar hızla olgunlaşıyor.

Siber suçlular, yalnızca oturum bilgilerini çalmak için değil, aynı zamanda bu muzip uygulamalar içine yerleştirilen reklamlardan para kazanmak için de Facebook’un açık uygulama geliştirme programını kullanıyorlar. Buna ek olarak, söz konusu keşif, enfeksiyon zincirini başlatmak amacıyla yasal bir Facebook uygulamasının korsan saldırısına uğramış olma olasılığını da gündeme getiriyor."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun